Çarşıya inmek bir macera

Çarşıya inmek bir macera
Çarşıya inmek bir macera

?Adada Bir Yaz? adlı sergide Kıbrıslı sanatçı Simge Uygur?un ?Karanlık Kıta?sı da var.

İSTANBUL - Adalı sanatçılar, ‘adalı olmayı’ eserleriyle yorumluyor. Türkiye’de güncel sanatın önemli adreslerinden Siemens Sanat’ın yeni sergisi ‘Adada Bir Yaz’, ada yaşamını farklı biçimlerde algılayan ve deneyimleyen sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Emre Zeytinoğlu’nun üstlendiği sergide; Stella Angelidou, Ani Setyan, Simge Uygur ve Hasan Zeybek’in yapıtları yer alıyor.
Adada yaşamanın farklı özelliklerini, ulaşım güçlükleri ya da doğa güzellikleri gibi avantaj ve dezavantajlarını adalı gözüyle anlatan sanatçılar eserlerinde, yaşadıkları yerin ticari, turistik, siyasi yönlerini de vurguluyor. 

Sularla çevrili olmak
Ada yaşayışının sınırlarla çevrili olmasından dolayı ada sakinlerinin her zaman koşullar doğrultusunda yaşamak zorunda olduklarını vurgulayan küratör Emre Zeytinoğlu adalıları; “Adalılar canları her çektiği an öyle alıp başını uzaklara gidemeyeceğini hisseder. Sürekli olarak gemi ya da uçak tarifelerine ya da hayli sert kurallar içeren ‘geçiş koşulları’na bağlı olduğundan ani seyahat kararları veremezler. Genellikle, bir adalı için en büyük macera, bahçe kapısından çıkıp çarşıya inmektir.” sözleriyle ifade ediyor. Sanatçılardan Ani Setyan video enstalasyonuyla, Hasan Zeybek tuval üzerine yağlıboya eseriyle, Stella Angelidou animasyonuyla ve Simge Uygur da farklı malzemelerden eseriyle katılıyor sergiye. ‘Adada Bir Yaz’, 14 Nisan’a kadar Siemens Sanat’ta ziyaret edilebilir. Tel: 0212 334 11 04 (Kültür Sanat