Cave, 'Henry Lee'yi es geçince PJ gitti

PJ Harvey gerçekten Nick Cave konseri sırasında kuliste miydi?
Anlatayım: PJ Harvey, Nick Cave konsere çıktığı anda geldi; sahne arkasında oturdu.

PJ Harvey gerçekten Nick Cave konseri sırasında kuliste miydi?
Anlatayım: PJ Harvey, Nick Cave konsere çıktığı anda geldi; sahne arkasında oturdu. Konserin tamamını izledi. Cave'in şarkı listesinde, birinci bisin ikinci şarkısı, PJ ile beraber söyledikleri 'Henry Lee' şarkısıydı. Sıra tam düet yaptıkları parçaya gelmişti ki, PJ hazırlandı. Ama Cave o şarkıyı atladı. O şarkıyı atladığı anda PJ kalktı, gitti. Ama daha önce otelde karşılaşıp merhabalaşmışlardı.
Cave, PJ ve Sting'in kulisi nasıldı?
Sting'de sahne arkası çok doluydu! Nick Cave ve PJ çok eğlenceliydi. Cave ile konserden bir gece önce yemeğe gittik. Cave tüm akşam boyunca durdu, durdu, durdu, bir kadeh şaraptan sonra bir konuşmaya başladı, sonra İspanyol dansları, göbek atmalar filan... Cave'in grubu Bad Seeds ile ilişkisi karıkoca gibi! Senelerdir birlikte olmaktan hem sıkkınlar hem vazgeçemiyorlar. Bir kavga çıktı mesela, sudan sebebten. Sonra barıştılar tabii.
PJ sizi yordu mu, en kaprisli o muydu?
Aslında bizi yoran olmadı. Ama Sting konserinde yorulduk. Çünkü çok büyük bir prodüksiyondu. Üç büyük TIR, iki tur otobüsü, bir kargo uçağı ve bir de kendi özel jetiyle geldi. O üç TIR'ı bir buçuk saatte boşaltıp, konseri yapıp tekrar yüklemek kolay değil.
Stadyum konseri düşünüyor musunuz?
Stadyum konserleri çok pahalı prodüksiyon. Şu anki bilet gelirleriyle, sponsorluklarla maliyeti karşılamak zor. Ama bir U2 konseri olsa çok şık olur mesela.
Sanki U2 ile temasınız var.
Doğrusu yok da diyemem. (Gülüyor)
Diane Reeves ve Wayne Shorter gibi
iki güçlü ismi aynı gece Açıkhava'ya çıkardınız. Reeves'i dinledikten sonra pek çok seyirci mekânı terk etti.
Wayne Shorter aydınlıkta çalmayı sevmiyor. Reeves'i gündüze aldık. Shorter biraz ağır geldi. Çıkanlar çıktı çıkmayanlar daha öne geldi. İkisi ayrı gecelerde de olabilirdi ama o zaman Açıkhava dolar mıydı emin değilim.
Elefteria Aryanitaki ile seyirci iletişim kuramadı. Sizce neden?
Doğru. Elefteria sahnesi beklediğimiz kadar iyi olmadı. İzleyiciyi anında avucunun
içine alan bir karizma vardır bazı sanatçılarda. Nick Cave mesela. Her şeye rağmen Elefteria konserinin önemli olduğunu söyleyebilirim. Türk-Yunan dostluğunun da ötesinde...
En beğendiğiniz konserler?
İlk beşi şöyle: Nick Cave, Diane Reeves, Oscar de Leon, Esbjörn Svensson Trio, Sting.
Sponsorlar desteklediği sanatçının imajına da dikkat ediyor mu? Mesela Birleşik Arap Emirlikleri'nin havayolları Emirates'in Cave'i getirmesi ilginçti.
Emirates ve Nick Cave ilişkisi gerçekten enteresan. Bana göre en doğru işi yaptılar. Herkes 'Emirates, Cave'nin sponsoru, nasıl yani?' sorusunu soruyor. Bu aslında Emirates'in aldığı bir risk. O parayı vermeselerdi büyük ihtimalle Cave konseri olamayacaktı.