Caz Act'in kanatları altında

The Act Company, dünya müzik ortamında, adından özellikle son 10 yıl sıkça söz edilen firmalardan biri. Firmanın sahibi, prodüktör Siegfried Loch, dev müzik endüstrisinde hizmet verdikten sonra, ticari kaygıları ikinci plana atan bu etkili firmayı kurmuştu.
Haber: ORHAN KAHYAOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - The Act Company, dünya müzik ortamında, adından özellikle son 10 yıl sıkça söz edilen firmalardan biri. Firmanın sahibi, prodüktör Siegfried Loch, dev müzik endüstrisinde hizmet verdikten sonra, ticari kaygıları ikinci plana atan bu etkili firmayı kurmuştu. Cazdan etnik müziğe ve World-caz'a kadar uzanan geniş bir müzik vizyonu olan bu firmanın birçok sanatçı ve grubunun albümleri Türkiye müzik marketlerinde yerini almakta.
Son aylarda, bu firmadan yayımlanan çok sayıda yeni albümle baş başa kaldık. Özellikle Avrupa merkezli caz ve türevi müziklerin birbirinden enteresan, etkili sound'ları olan isimlerinin yeni ufuklar açan çalışmalarından size birkaç örnek tanıtmak istedik bu yazıda.
Seçim yapmakta zorlanarak gündeme getireceğimiz yeni dört albümden ilki, İsveçli caz ve funk tromboncusu, şarkıcı Nils Landgren'in kendi adına çıkan son albümü 'Funky Abba'. Landgren, Avrupa cazında adından en çok söz edilen tromboncularından. Ünlü orkestralarda yerini alan projeler üreten ustanın ayrıca etkili duo albümleri, grup projeleri oldu. Özellikle Funk Unit grubuyla yaptığı çalışmalar funk'la cazın kesişme noktalarında üretilen bir sound'u simgeler.
Sanatçı, bu kez 'Funk Abba'da adından anlaşılacağı üzere apayrı bir projeyle karşımıza çıktı. Landgren bu albümün ana konseptini, İsveçli pop grubu Abba'nın müziğine, şarkılarına yaslamış.
Grubun birbirinden ünlü 11 şarkısını kendi grubu ve funk merkezli sounduyla bambaşka boyutlara taşımış. Ortaya çıkan soundda funk ana eksen olsa da, caz ve diğer siyah müziklerden özellikle hip hop uzanan özgün bir müzik tavrıyla çıkmış ortaya. Nefeslilerin büyüsü, vokallerdeki ayrıcalık, çalan müzisyenlerin kalifiyeliği bizi bambaşka Abba yorumlarıyla başbaşa bırakıyor. Özellikle de 'Money, Money, Money', 'Dancing Queen' ve 'The Name Of The Game' adlı pop klasiklerini daha sıkı, daha sofistike bir müzik boyutu içinde dinlemek, hissetmek gerçekten heyecan verici.
Langren-Svensson birlikteliği
Son yılların etkili caz piyanisti Esbjörn Svensson da Langren gibi İsveçli ve The Act Company'nin en önemli yıldızlarından biri. Sanatçıların ikisi de Avrupa'nın birinci sınıf doğaçlamacıları kabul ediliyor. Müzisyenlerin ortak birçok projeleri olmuş, duo albümleri yayınlanıp yankılar uyandırmıştı. Bu duo albümlerden biri 1998 yılında yayımlanan 'Swedish Folk Modern' adını taşıyordu. İsveç folkloruyla caz ve doğaçlamanın kesişme noktasında sayısız geleneksel parçaya bu albümle yeni bir vücut kazandırmışlardı. Belleklerden kolay silinmeyecek şıklıkta bu albümün kısa süre önce firmadan yeni baskısı daha yayınlanmış. Birbirinden etkili, folk-caz eksenli 13 parçaya ek olarak bu yeni baskıda 'Lapp-Nils Polska' adlı sekiz dakikayı geçen ilginç bir canlı kayıtla karşılaşılıyor. İskandinav müziğini, Avrupa cazını, Kuzey duyarlılığını, efsanelerini; bu efsanelerin müzikle olan akrabalıklarını merak edenler için bu çalışma da tüm eskimezliğiyle piyasada.
The Act Company'den çıkan yepyeni bir başka önemli albümün adı
'Structure'. Albüm, caz dünyasının önemli dört müzisyeninin bir araya gelmesiyle çıkmış ortaya. Bu dörtlünün öncü müzisyeni konumunda, cazın en önemli kadın davulcu ve kompozitörlerinden Terri Lyne Carrington yer alıyor. Kadroda basçı Jimmy Haslip, gitarist Adam Rogers ve genç yaşta neredeyse bir efsane olan ve alto ustası Greg Osby yer alıyor.
Carrington ağırlıkta olmak üzere her müzisyenin yeni kompozisyonu var bu çalışmada. Çağdaş caza, günümüz duyarlılığını gözeterek yeni açılımlar, doğaçlama fikirleri kazandıran etkili bir albüm 'Structure'. Albümün en keyifli yanlarından biri, ekibin, protest müziğin ilahelerinden Joni Mitchell'ın 'Ethiopia' şarkısını caz düzenlemesiyle yorumlamaları. Vokali, davulcu, Carrington yapıyor. Jimmy Haslip'in 'Spiral', Carrington'ın 'Fire' ve Osby'nin 'Facets Squared' adlı besteleri müzisyenlerin doğaçlama ufkunu, izlenimci yanlarını ve yer yer de lirik dünyalarını çok iyi yansıtan, tutku yüklü parçalar.
Bu firmadan, Viktoria Tolstoy, Christof Laver, Houng Thanh gibi birçok enteresan sanatçının da yeni çalışmaları marketlerde bir gündem oluşturmakta. Cazla Avrupa müziği, elektronika, funk, folk vs. birçok türün kaynaştığı noktada şekillenen etkili projeler bunlar. Bir de çok çekici bir The Act koleksiyonuyla karşılaşılıyor: 'Magic Moments-2' firmanın birbirinden önemli on altı solo, duo ya da grup parçası bir araya getirilmiş. 'The Ultimate Act World Jazz Anthology Vol.VII' adlı bu koleksiyon, firmanın müzik dağarcığını ve vizyonunu keşfetmek açısından çekici bir örnek. Avrupa'da cazın, doğaçlamanın, farklı sound arayışlarının keyifli bir panoraması niteliğinde 'Magic Moments-2'