Caz efsanesi Benny Golson Sheraton caz günlerinde

Caz efsanesi Benny Golson Sheraton caz günlerinde
Caz efsanesi Benny Golson Sheraton caz günlerinde

Ataköy Sheraton?da sahneye çıkacak Benny Golson, caz standartları repertuvarında sekiz bestesi bulunan yaşayan tek cazcı.

İSTANBUL - Yaşayan caz efsanesi Benny Golson, bu akşam Ataköy Sheraton Oteli’in düzenlediği caz günleri kapsamında cazseverlerle buluşacak.
1950 yıllarında başlayan caz serüveniyle New York’un sayılı cazcıları arasına giren saksafoncu ve  besteci Golson, ‘caz standartları’ repertuvarında sekiz parçası bulunan tek yaşayan müzisyen olarak tanınıyor.
Müzisyen bir aileden gelen Golson, Benny Goodman, Dizzy Gillepie, Lionel Hampton, Earl Bostic ve Art Blakey gibi ünlü isimlerin gruplarında çaldı. Bunların dışında solo projeleri de bulunan sanatçının toplam 30’dan fazla albümü bulunuyor. 55 yıldan fazla bir süredir yazdığı bestelerle desteklediği müzisyenler arasında Count Basie, John Coltrane, Miles Davis, Sammy Davis Jr., Mama Cass Elliott, Ella Fitzgerald, Dizzy Gillespie, Lionel Hampton, Shirley Horn, David Jones and the Monkees, Quincy Jones, Peggy Lee, Carmen McRae, Itzhak Perlman, Oscar Peterson, Lou Rawls, Mickey Rooney, Diana Ross, The Animals gibi efsane isimler var.
Golson’la başlayacak Ataköy Sheraton Caz Günleri, akordeonuyla bestelediği Fransız şarkılarıyla ünlü Richard Galliano ve güçlü caz vokaliyle dikkat çeken Roseanna Vitro ile 20 Haziran’a dek devam edecek. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    caz