Caz festivali başladı

Caz festivali başladı
Caz festivali başladı
Bu sene Chick Corea Freedom Band, Grace Jones, Seal ve Tony Bennett gibi ünlü isimleri ağarlayacak olan ve İstanbul Kültür Sanat Vakfınca (İKSV) düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali başladı.

İSTANBUL- The Marmara Esma Sultan’da gerçekleştirilen festivalin açılış töreninde konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İKSV olarak, İstanbul Caz Festivali kapsamında müzikseverlerin kültür yaşamlarını zenginleştiren konserler düzenlerken, Türkiye ve Avrupa’dan sanatçıları bir araya getiren European Jazz Club platformu gibi projelerle de Türkiye’de cazın gelişimini desteklemeye çalıştıklarını ifade etti.

Eczacıbaşı, geniş kitlelere ulaşan açık hava konserlerinde festivalin, Chick Corea Freedom Band, Grace Jones, Seal ve Tony Bennett’i ağırlayacağını belirterek, "İstanbul’u bir caz kentine dönüştüren İstanbul Caz Festivali bu yıl, bu alandaki girişimlerini farklı bir boyuta taşıyarak, düzenlediği Tünel Şenliği ile festivali konser mekanlarından sokaklara ve meydanlara taşıma yolunda yeni bir adım atıyor" dedi.

Festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", 40 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de caz müziğin tanınması, sevilmesi ve benimsenmesinde önemli rol oynayan Hülya Tunçağ’a verildi.

Törende bu yıl 13’üncü kez festival sponsorluğunu üstlenen Garanti Bankasının yanı sıra festivale katkıda bulunan gösteri sponsorlarına da teşekkür plaketi sunuldu.

Törenin ardından, Türkiye caz sahnesinin önemli isimlerinin açılış gecesine özel olarak kurduğu "İstanbul Jazz Stars" adlı ekip konser verdi.

Vokallerde Sibel Köse, Melis Sökmen ve Feyza Eren, trompette İmer Demirer ve gitarda Neşet Ruacan’ın solist olarak sahne aldığı kadroda, gitarda Cem Tuncer, trombonda Hakan Çimenot, trompet ve tuşlu çalgılarda Halil İbrahim Işık, tenor saksofonda Engin Recepoğulları, davulda Cem Aksel ve basta Erdal Akyol yer aldı. (aa)


    ETİKETLER:

    caz