Caz Festivali'nde büyük gün: Vol. 2

Caz Festivali'nde büyük gün: Vol. 2
Caz Festivali'nde büyük gün: Vol. 2
21. İstanbul Caz Festivali'nde bugün iki büyük konser var. Brad Mehldau ve Mark Guiliana'nın ardından Haliç Kongre Merkezi'nde çıkacak efsane Chick Corea ve Stanley Clarke, unutulmaz projeleri Return To Forever'ı yeniden canlandıracak. Viktor Bensusan'ın Caz Festivali dergisi için yazdığı yazıyı sunuyoruz...
Haber: VIKTOR BENSUSAN / Arşivi

Türk caz severlerinin çok iyi tanıdığı iki isim, Chick Corea ve Stanley Clarke, 1970’lerde kurdukları, müzik tarihinin ilk elektrik caz gruplarından biri olan ve büyük ilgi gören Return To Forever’ı alışılmışın dışında, yani akustik ve duo formatında yad etmek için 8 Temmuz 2014 Salı akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde olacaklar.
Chick Corea çok yönlü bir piyanist ve besteci. Caz, klasik müzik, Latin ve flamenko öğelerini harmanlayarak kendi tınısını yaratmış, “Spain” ve “Armando’s Rhumba” gibi besteleri caz standartları arasına girmiş bir müzisyen. Stanley Clarke ise “funk” kelimesinin anlamını soranlara ilk dinletilecek virtüöz bir basçı.
Armando Anthony ‘Chick’ Corea, hem solo çalabilen hem de her türlü topluluk içinde çok rahat yer alabilen bir sanatçı. Modern caz piyanosunda, Herbie Hancock ve Keith Jarrett ile birlikte Bill Evans’ın açtığı yolda ilerleyip kendi çizgisini bulan üç piyanistten biri olarak kabul edilir. Yaratıcılığı, enerjisi ve Fender Rhodes üzerindeki deneyselliği Miles Davis’in dikkatini çekmiş ve Davis bir dönemi kapatan/açan In A Silent Way ve Bitches Brew albümlerinde kendisine yer verir. Ardından, Corea gerek elektrik gerek akustik çalışmaları ile son 45 yıla damgasını vurur.
Philadelphia’lı Stanley Clarke, okuldaki müzik dersine gecikince ve bütün enstrümanlar paylaşıldığı için kendisine diğer öğrencilerin pek rağbet etmediği kontrbas kalmıştı. Okulu bitirdiğinde Clarke caz alemine 1971 yılında adeta bir yıldırım gibi düştü. Profesyonel müzisyen olmaya karar verdiği anda Horace Silver, Art Blakey, Dexter Gordon, Joe Henderson, Gil Evans, Stan Getz ve genç yetenek Chick Corea gibi sanatçılarla çalışma ve albüm yapma fırsatı buldu. Kurucularından biri olduğu Return To Forever grubuyla sekiz albüm yayınladı. Basın her türündeki ustalığının yanı sıra geliştirdiği slap tekniğiyle funky tarzda çalmak isteyen genç basçıların da önderi oldu. 1976 tarihli albümü School Days de enstrümanların geleneksel rolleri değişti, ilk duyulan bas gitardı ve her parçada George Duke, John McLaughlin, Steve Gadd gibi konuk müzisyenler ön plandaki Clarke’a eşlik ediyorlardı.
İşte bu iki dost, düet projelerinde, fazla gürültü yapmadan “ilelebet’e rücû ettikleri” geçmişlerine doğru yola çıkacaklar, tahminimce bizleri de peşlerine katarak.
Chick Corea, Stanley Clarke ‘The Songs Of Return To Forever’/ Haliç Kongre Merkezi/ 8 Temmuz Salı 21.30
  ETİKETLER:

  Haliç

  ,

  caz

  ,

  Müzik

  ,

  Yetenek

  ,

  Modern

  ,

  Kongre

  ,

  elektrik

  ,

  klasik

  ,

  genç

  ,

  dexter