Cazcılarımız New York'ta

"Olimpiyatların olduğu günlerdi... Televizyonun yörüngesinde dikkatsizce gezinirken bir müzik duyuyorum, o ut, o kanun, o klarnet, o oynak nağmeler...
Haber: NİLAY ÖRNEK / Arşivi

NEW YORK - "Olimpiyatların olduğu günlerdi... Televizyonun yörüngesinde dikkatsizce gezinirken bir müzik duyuyorum, o ut, o kanun, o klarnet, o oynak nağmeler... Bir Türk müzisyeninin televizyonda olduğunu ya da Türkiye ile ilgili bir haber yapıldığını düşünüyorum. Bir bakıyorum ki televizyonda Yunanistan sokaklarından olimpiyat haberleri veriliyor! E, insan bir garip oluyor... Aldım Amerikalı arkadaşlarımı geldim. Erkan Oğur, Kudsi Erguner, İlhan Erşahin, Laço Tayfa, Aydın Esen, Okay Temiz... Daha ne olsun, dinlesinler bir Laço Tayfa da görsünler Türk müziğini.."
Türkler özlem giderdi
Bu sözler, Okay Temiz ve grubu Magnetic Band'in müziğiyle yerinde duramayan, 13 yıllık Amerikalı Serap Kıraç'a ait.
Onun sözleri New York'ta üç gün süren 'Jazz Made In Turkey'in seyirci kitlesini tanımlamaya yetiyor... Konseri bir tanıtım ya da özlem giderme amacı olarak görmüş Türkler, Türk dansına ve müziğine hayran yabancılar, arkadaş itelemesiyle gelip keyiflenenler, değişik tınılara meraklı ya da konser listesindeki isimlerin adlarını çoktan duymuş müzisyenler... Bir de
Okay Temiz hayranı davul meraklılarıyla 'çok seksi' diye göbek dansı dersleri alanlar...
Ünlü Lincoln Center'da Serdar İlhan'ın prodüktörlüğünü üstlendiği ve Turizm Bakanlığı'nın da desteklediği üç günlük 'Jazz Made in Turkey' konserleri cuma günü Aydın Esen ve Okay Temiz&Magnetic Band konserleriyle başladı. İki ay kadar önce de İstanbul'a gelerek Babylon'da bir konser veren Greg Osby ile klarnet sanatçısı Lefteris Bournias de özel konuktu.
İlk gece Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Ahmet Ertegun'un sunumuyla açıldı. Aydın Esen ve Greg Osyby ile caz havasına giren seyirciler, perküsyonun baba ismi Okay Temiz'le daha 'kıvrak' bir havaya büründü. Okay Temiz ve Magnetic Band gayet ilgi çekiciydi. Ama yine de salonun üçte biri boştu.
Arif Mardin'in sunumuyla başlayan ikinci gün ise İlhan Erşahin'in New York müzik ortamlarındaki karizması nedeniyle daha bir 'yabancı konuk' ağırlıklıydı... İlhan Erşahin ve yabancı müzisyenlerden oluşan Wonderland, gerçek cazseverlerin ruhunu okşadı ve ardından sahneyi, Hüsnü Şenlendirici önderliğindeki Laço Tayfa'ya bıraktı.
'Jazz Made In Turkey'e damgasını vuran konser neyzen Kudsi Ergüner ve gitar ustadı Erkan Oğur'lu final gecesi oldu.
Erkan Oğur büyüledi
En çok biletin satıldığı, başka şehirlerden gelenlerin bile olduğu gecenin Ergüner'li bölümünde en güzelinden 'Islam blues' vardı... Grammy ödüllü saksofoncu Joe Lovano ve grubu Telvin ile sahneye çıkan Erkan
Oğur'un hissettirdiklerini anlatmaksa zor... Belki konser çıkışı bir gencin şu sözleri durumu anlatabilir: "Bir tekke kursa, ben de müridi olsam.. Tüm hayatımı bir notayı doğru çaldığımı söylemesi için harcasam. Sonra bana bu hırsın anlamsızlığını öğretse, bundan da vazgeçsem."