Caz'da festival içinde festival

Caz'da festival içinde festival
Caz'da festival içinde festival

Kariyerine 70?lerde model olarak başlayan, farklı tarzı, ses rengi ve şovlarıyla bir sahne ikonuna dönüşen Grace Jones ilk kez İstanbul?da.

Imogen Heap, Grace Jones, Chick Corea, Tony Bennett, Stanley Clarke gibi isimlerin katıldığı bu yılki Caz Festivali'nde, Tünel meydanı şenlik alanına dönüşecek. Festivalin onur ödülü Hülya Tunçağ'ın

İSTANBUL - İKSV tarafından 1-20 Temmuz tarihlerinde Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 17. İstanbul Caz Festivali’nde  50’nin üzerinde konser ve 300’ü aşkın yerli-yabancı sanatçı, İstanbul’u caz kentine dönecek.
Festival programında aşağıda tek tek yer verdiğimiz konserlerin yanı sıra pek çok etkinlik de var. Klasikleşen etlinlikler Caz Vapuru ve Sokak Konserleri devam ederken festival kapsamında 3 Temmuz Cumartesi günü Coca-Cola eş-sponsorluğu ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle yapılacak Tünel Şenliği’yle ücretsiz konserler ‘festival içinde festival’ yaşatacak. Tünel-Galata meydanlarında kurulacak ana sahneler ve Salon, Nardis gibi daha pek çok Tünel mekânlarında gece boyunca devam edecek şenlikte, sahne alacak sanatçılar arasında Larry Graham & Graham Central Station, The Panorama Jazz Band, Emir Ersoy Projecto Cubano, Maffy Falay Sextet, Jungle Boldie, Timuçin Şahin Quintet ve Rika Ogawa gibi isimler yer alıyor.
İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarında yapılan parti geceleri de tekrar hayata geçiyor. Hafta Sonu Partileri bu yıl, İKSV’nin yeni açılan mekânı Salon’da olacak. Hafta Sonu Partileri’ndeyse, Los Angeleslı orkestra Breakestra and Chali 2na sahnede olacak.
Festivalin 1 Temmuz’daki açılışında Türkiye’nin en önemli caz müzik yazarı ve 1972 yılından bu yana TRT Radyo 3’te devam eden ‘Günümüzde Caz’ adlı programın yapımcısı Hülya Tunçağ’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek. Esma Sultan’daki açılışta Türkiye caz sahnesinin önemli isimleri konser verecek. (Kültür Sanat)

Konserlerin çoğu üstü açık mekanlardaAçıkhava’da yıldızlar
Chick Corea Freedom Band: Ünlü piyanist ve besteci Chick Corea, yeni grubu Chick Corea Freedom Band’le 7 Temmuz Çarşamba akşamı 21.00’de festivalin ilk Açıkhava konserini verecek. 16 Grammy ödüllü piyaniste İstanbul konserinde; cazın en önemli isimleri arasında sayılan Kenny Garrett, akustik ve elektrik basın en önemli ustalarından Christian McBride ve bu yıl 85 yaşına giren efsanevi davulcu Roy Haynes gibi müzisyenler eşlik edecek.
Tony Bennett: Cazın unutulmaz seslerinden Tony Bennett, 15 Temmuz Perşembe akşamı ilk kez İstanbul’a geliyor. Şakir Eczacıbaşı anısına düzenlenen konser için Bennett, 20.00’de sahnede olacak. 15 Grammy ödülü alan İtalyan asıllı Amerikalı cazcı Tony Bennett’ten önceyse Kerem Görsev Trio çalacak.
Grace Jones: 70’lerde model olarak başladığı kariyerine farklı tarzı, ses rengi ve şovlarıyla renk katarak sahne ikonuna dönüşen, ‘Neo- Afrika Prensesi’ ünvanlı Grace Jones da ilk İstanbul konseriyle 16 Temmuz Cuma akşamı sahnede olacak. Geçtiğimiz yıl çıkardığı son albümü ‘Hurricane’le bir kez daha dikkatleri çeken Grace Jones’un konseri, 21.00’de başlıyor.
Seal: Seal, İstanbul Caz Festivali’nin bu yılkı yıldız konuklarından. Son albümü ‘Soul’la Seal, 19 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00’de sahnede olacak.

Aya İrini’de ağır oturaklı
Enrico Rava: Avrupa cazının da en önemli temsilcilerinden, efsanevi trompetçi Enrico Rava ve öğrencisi piyanist Stefano Bollani, 9 Temmuz Cuma akşamı 20.30’da sahnede.
İstanbul Modern’de resim gibi İmogen Heap: Elektronik, alternatif, indie-pop, rock tarzlarında çalışmalar yapan İngiliz müzisyen, görsel sanatçı, şarkıcı ve şarkı yazarı Heap, ‘Yeni Ozanlar’ başlığı altında 10 Temmuz Cumartesi gecesi saat 21.00’de  sahneye çıkacak. 

Sepetçiler Kasrı’nda şansonlar
Martha Wainwright: Ozan-şarkıcı Rufus Wainwright’ın kız kardeşi ve Kanada’nın folk müzik alanındaki en ünlü isimlerinden  Martha Wainwright, Edith Piaf’a adadığı ‘Martha Wainwright Sings Piaf’ projesiyle 6 Temmuz Salı gecesi 22.00’de sahnede.
Buika: Çağdaş İspanyol ve Latin müziğini caz ve flamenkonun melankolisiyle harmanlayan günümüzün en güçlü seslerinden Buika’nın konseri, 20 Temmuz Salı gecesi.

Esma Sultan püfür püfür
Lisa Ekdahl: Vokali, caz, bossa nova ve folk müziğin birleştiği şarkılarıyla Lisa Ekdahl 13 Temmuz Salı gecesi sahnede.
Laura Fygi: Caz, swing ve Latin müziği yorumlarıyla Hollandalı sanatçı Laura Fygi de Ayhan Sicimoğlu ve topluluğu Latin All Stars ile birlikte 14 Temmuz Çarşamba gecesi saat 22.00’de sahnede olacak.

Has müzik bahçesi Arkeoloji Müzesi
Stanley Clarke: Bas gitarın dünyaca ünlü ismi Stanley Clarke, grubuyla birlikte 8 Temmuz Perşembe akşamı 20.00’de sahnede. The Stanley Clarke Band’e konserde ünlü piyanist Hiromi eşlik edecek.
Fahir Atakoğlu Trio: Piyanist ve bestecilerden Fahir Atakoğlu, Grammy ödüllü vurmalı çalgılar ustası Horacio ‘El Negro’ Hernandez ve Kanadalı basçı Alain Caron’la festivalde. Konser, 12 Temmuz Pazartesi.
Festivalin biletleri bugün Biletix ve İKSV binasında satışa çıkıyor. www.iksv.org/caz


  ETİKETLER:

  Afrika

  ,

  caz

  ,

  Beyoğlu