Cazda yeni ahenk peşindeyim

Cazda yeni ahenk peşindeyim
Cazda yeni ahenk peşindeyim
'Latine' albümüyle hayli olumlu eleştiriler alan ve bir caz divası olma yolunda ilerleyen Fransız şarkıcı Mélanie Dahan, bu akşam Akbank Sanat Caz Günleri'nin konuğu olacak.

Klasik ilahileri modern melodilerle birleştirip yeni bir caz dili oluşturdunuz. Bu nasıl oldu? Standart cazın ana maddeleri nelerdir? Bana göre melodi + harmoni + ritm. Peki ‘ilahi’ ve ‘standart cazın’ ana farkları neler? Bana göre melodinin karmaşıklığı + harmoniler + ritm. Giovanni Mirabassi ile bir ilahi üzerinde çalıştığımızda, onu sahip olduğumuz bütün caz ruhuyla çalıyoruz ve aranje ediyoruz. Doğal olarak o hammaddelerde bir değişim oluyor. Caz vokallerini yenilemenin bir yolu da caz dilini değiştirmek, fonetik ve dilsel özelliklerin değişimi etkileyici ve yeni bir müzikal bakış açısı katıyor. Dinleyicilere yeni bir ahenk sunmak için tanıdık prozodilerin sesleri ve vurguları üzerinde oynuyorum. Cazda dilin kullanım alanını genişletmek ve caz vokal estetiğinde insanların algılarını açmak istiyorum.
Canlı performanslarınızda İtalyan piyanist Giovanni Mirabassi ile çalışıyorsunuz. Mirabassi ile ortaklığınız hakkında neler düşünüyorsunuz? Giovanni Mirabassi ile 2004 yılında kendisinin verdiği bir konserde tanıştım. Daha sonra kendisini arayarak birlikte çalışmayı teklif ettim. Kariyerimin daha başında olmama rağmen bana cömertçe bir şans verdi. Yani Giovanni’nin yanında büyüdüm. Ve zamanla birlikte büyük bir işbirliği oluşturduk. Birlikte 2008 yılında ‘La princesse et les croque-notes’ ve 2011 yılında ‘Latine’ olmak üzere iki albüm kaydettik.
Charles Asnavour, Leo Ferre en sevilen ilahi şarkıcılarından bazıları. Sizin müzik stilinizi etkileyenler kimler?
Charles Aznavour, Leo Ferré, Jacques Brel, Barbara, Georges Brassens, Claude Nougaro, Maxime Leforestier, Edith Piaf...
Bazı şarkılarını yorumladığınız ünlü Fransız şair, şarkı yazarı Bernard Dimey’in duygusal, zarif ve şiirsel şarkı sözleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Onun aşırı duygusal, aşırı ve gerçekçi Montmartre tarzı şairliğini çok seviyorum. Hem yaşlı bir adam ve hem bir çocuk aynı zamanda, her gün sadece sade kelimeleri kullanarak konuşuyor ve anlatıyor.
Mélanie Dahan, bu akşam saat 20.00’de Akbank Sanat ’ta.


  ETİKETLER:

  caz

  ,

  sanat

  ,

  Müzik

  ,

  Akşam

  ,

  Çocuk

  ,

  Ünlü

  ,

  Modern

  ,

  Akbank

  ,

  Şair

  ,

  klasik

  ,

  şans

  ,

  bu akşam