Cazın divası büyüledi

Cazın divası büyüledi
Cazın divası büyüledi
Mersin'de Girift Trio'yla sahne alan Yıldız İbrahimova, 4 oktavlık sesiyle müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı

Mustafa ERCAN

MERSİN- Mersin'de, bu yıl ‘Portakallar Müzik Açtı’ sloganıyla gerçekleşen 9'ncu Uluslararası Müzik Festivali kapsamında sahne alan dört oktavlık sesi, özgün doğaçlama ustalığı, cazdan folklora, Çigan şarkılarından avangart müziğe uzanan zengin repertuarıyla ile bilinen dünyaca ünlü Türk caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, Girift Trio ile unutulmaz bir gece yaşattı.

Yıldız İbrahimova'nın konseri Mersin Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Yaklaşık 600 sanatseverin katıldığı konserde ilk olarak Tahir Aydoğdu (kanun), Çetin Bilge Akıncı (piyano) ve Bilgin Canaz'dan (ney) oluşan Girift Trio'nun yerine almasının ardından sahneye gelen Yıldız İbrahimova konuklarını selamladı. Ardından Girift Trio üyesi Tahir Aydoğdu kanunu ile, Bilgin Canaz ney ile yaptığı solo taksimin ardından Yıldız İbrahimova muhteşem bir performans sergiledi.

Konserinde hem doğunun hem batının ustalarına yer veren Yıldız İbrahimova ve Girift Trio, Bach'ın Ave Maria, Dede Efendi'nin Yine Bir Gülnihal'i de yer verdi. Sanatçı ayrıca düzenlemesi kendisine ait olan Sen Bir Bey Oğlusun, Tren Gelir ve Bir Su İçtim gibi türküleri de harika sesi ve özgün doğaçlama yeteneğiyle yorumlayarak Mersinli sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Festivale 2'nci kez katıldığını belirten Yıldız İbrahimova, her geçen yıl festivalin ününün dünyanın dört bir tarafından duyulduğunu belirterek, “Buraya gelmekten büyük bir keyif aldım. Bu gece hepimiz için unutulmaz bir gece oldu” dedi.(dha)


    ETİKETLER:

    caz