Cazın kalbi Aspendos'ta attı

Cazın kalbi Aspendos'ta attı
Cazın kalbi Aspendos'ta attı
Bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Antalya Caz Festivali, Antalya Aspendos Antik Tiyatro'da 'Fado'nun yorumcusu Monica Molina konseri ile başladı

ANTALYA - Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Antalya Valiliği, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği ve turizm sektörünün birliğiyle düzenlenen Uluslararası 1’inci Caz Festivali, 5 gün sürecek.

’Aspendos’ta Caz Başkadır’ sloganıyla düzenlenen festival, dünya turizminin merkezi Antalya’da tüm dünyadan caz severleri buluşturdu. Festivalin açılış konseri ’Fado’nun yorumcusu Monica Molina ile gerçekleşti. Konser öncesi Belek Calista Otel’de düzenlenen festival kokteylinde hayranlarıyla buluşan Molina, gülümseyen yüzü ve sempatik tavırlarıyla dikkat çekti. Gecede tarihi tiyatroyu dolduran caz severler tarafından ayakta alkışlanan Monica Molina, atmosfere hayran kaldığını söyledi.

Konserde Molina’ya, Mehmet İkiz Trio ve China Moses eşlik etti. Mehmet İkiz Trio ile China Moses’in canlı perfermonsı ise izlenmeye değerdi. Aspendos Antik Tiyatro’nun mistik atmosferinde düzenlenen açılış konserine çok sayıda davetli katıldı. Antalya protokolünün hazır bulunduğu gecede Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güventaşbaşı’da yerini aldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Güventaşbaşı, seyircilerin sıcaktan bunalması ve konserin 20 dakika geç kalması nedeniyle konuşmasını kısa keserek, tüm caz severlere hoşgeldiniz diyerek sahneden indi.

‘TİYATRONUN AKUSTİĞİ MUHTEŞEM’ Çalışmalarında İspanyol ve latin müzikleri temalarını işleyen başarılı caz şarkıcısı Monica Molina, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun akustiğinin muhteşem olduğunu belirterek, "Caz’ın kalbi 5 gün süresince burada atacak. Dünya caz severleri burada olacak ve en iyileri dinleyecek" dedi. Aspendos’un üzerine vuran ay ışığı altında gerçekleşen açılış konseri, caz tutkunlarına mistik bir atmosfer hazırladı. Sıcak hava nedeniyle bunalan caz severlere yelpaze dağıtıldı. Konseri yelpaze eşliğinde serinleyerek dinleyen caz tutkunları, her söylenen şarkıyı ayakta alkışladı.

ÜNLÜ İSİMLER SAHNE ALACAK Festivalin önümüzdeki günlerinde ise Grammy ödüllü Lisa Ekdahl, "Çıplak ayaklı diva" olarak bilinen Cesaria Evora, Macy Gray, Al di Meola World Sinfonia ve Fahir Atakoğlu da sahne alacak. Bu yıl ilki düzenlenen festivalin hedefi, dünya festivalleri içinde Türkiye ve Antalya’yı öne çıkararak, geleneksel ve kalıcı olmayı başarmak.(dha)