Caz'ın kapanış partisi 'muhteşem' olacak

Caz'ın kapanış partisi 'muhteşem' olacak
Caz'ın kapanış partisi 'muhteşem' olacak
Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali bu akşam, neo-soul'un tartışmasız en yetenekli isimlerinden 'genç ihtiyar' Michael Kiwanuka, soul müziğin geleceği olarak gösterilen Avustralyalı grup Hiatus Kaiyote ve sıradışı yeteneğiyle göz dolduran ABD'li genç trompetçi Theo Croker'ın sahneye çıkacağı Uniq İstanbul'daki kapanış partisiyle sona erecek. Barış Akpolat yazdı: "Muhteşem bir kapanış partisi bu..."

Yağmur yağıyor, kaldırımlar pırıl pırıl. Yakaları kalkık paltomun içine sakladığım plak torbasının ucu ıslanmasın diye muazzam bir uğraş vermişim zaten. Keyfim gıcır. Sesler kulaklığımın açıldığı dünyada yankılanıyor. Otis Redding, Neil Young, Van Morrison arka arkaya çıkıyor karşıma, selamlaşıyoruz. Ben susuyorum, onlar anlatıyor. Daha önce hiç duymadığım bazı şarkılarım da var cebimde. İşte tam o sırada tanışıyoruz Michael Kiwanuka’yla. Gencecik bir ses, yüzyılların dinginliğiyle söylüyor şarkılarını. Evimden uzakta, ama biraz muhabbetle hatır sorsam evim gibi alışacağım bir plak dükkânı kapısındayız ikimiz de. “Home Again” deyişi dikkatimi çekiyor. O şarkı söylüyor, ben yağmurdan kaçıyorum. Yaşlarımız yakın. Londra’dayım ya, aynı sokakta yürüdüğümüze eminim sanki küçücük bir mahalleden bahsediyormuşuz gibi. Çocukken o plakçıya en az birkaç kez gitmiştir. ‘Home Again’in ilk notasını yazdığında salonunda mı oturuyordu yoksa? Benim yarım saatte hayran kaldığım o plakçıdan hiç plak almış mıydı? Gereksiz bir samimiyetle sorduğum meraklı sorularım vardı işte. Mesleki deformasyondan olsa gerek.

Çocukken hayranı olduğu o muhteşem Blur, Radiohead, Nirvana plaklarını buradan almıştın belki de. Aklıma gelmişken Nevermind’ı o kadar severken nasıl bu kadar yumuşak bir albüm yazmıştın acaba? Benden iki yaş küçüksün. İlk albümünü 25 yaşında kaydettin. Kimin ruhu, sana nasıl geçti be Michael? Morrison mı, yoksa Redding mi? Hadi kabul et. Biraz da Marvin Gaye var kanında. Bulaşmış bir şekilde.

“Home Again”i ne düşünerek yazdığını bilemiyorum. Bir kahve içerken dikkat kesildiğimde, o ilk albümüne, yumuşak sesine hayran kaldım. “Sesi şahane de acaba neler anlatıyor,” diye dikkat kesildiğimde biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Bob Dylan’a hayran kaldığı gün sadece gitar tonuna hayran kalmış olamazdı. Sözler ve tavırdan da beslenmiş olmalıydı. Belki bir sonraki albümde Uganda’dadaki İdi Amin rejiminden kaçan ailesi, Kuzey Londra’daki geçirdiği çocukluğundan da bahseder. Richie Havens, Bill Withers, Jimi Hendrix, Nirvana, Bob Dylan gibi pek çok farklı isimden etkilenirken sözlerinden de etkilenmiştir. Eminim, yakında çıkar ortaya.

Neo-soul’un genç ihtiyarı Kiwanuka. Şu anda ruhu gayet oturmuş 28 yaşında bir genç. Tavrına ve duruşuna festival kapanışında şahit olacağız. Öylesine bir adam değil. Neo-soul’un tartışmasız en yetenekli yeni isimlerinden biri. “Home Again” eksikliklerine rağmen gayet temiz bir “çıkış” albümüydü. Kiwanuka’nın ne söylediğine dikkat etmeseniz bile atmosferi şahane armonilerle doldurabiliyorsunuz.


Hiatus Kaiyote
Yoğun geçecek festivali bir maraton olarak gören bizler için muhteşem bir Kapanış Partisi bu. Önce genç nefesiyle trompetçi Theo Croker karşımızda olacak. Sonra soul ve funk’ın Avustralyalı modern yetenekleri Hiatus Kaiyote ve en sonunda dingin, sakin ve sonsuz tevazusuyla Michael Kiwanuka. (Barış Akpolat’ın yazısı Caz Festivali’nin dergisinden alınmıştır.)  https://www.facebook.com/garanticazyesili

KAPANIŞ PARTİSİ: MICHAEL KIWANUKA, HIATUS KAIYOTE, THEO CROKER
15 Temmuz Çarşamba 19:00, Uniq İstanbul Açık Hava Sahnesi, Uniq İstanbul, Biletler 60 TL / Öğrenci: 45 TL

Theo Croker