Cazın yıldız haritası belli oldu

Cazın yıldız haritası belli oldu
Cazın yıldız haritası belli oldu

Keith Jarrett, Jack DeJohnette ve Gary Peacock

3-19 Temmuz tarihlerinde yapılacak 19. İstanbul Caz Festivali'nin programı açıklandı. Keith Jarrett, Marcus Miller, Antony and the Johnsons, Caro Emerald ve dahası Temmuz'da İstanbul'da

İKSV’nin Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlediği İstanbul Caz Festivali, bu yıl 3–19 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 50 konsere ev sahipliği yapacak. 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Türkiye ’de cazın gelişimine emek harcamış saygın isimlerden Neşet Ruacan’a verilecek. İngiliz alternatif müziğinin ikonlarından Morrissey’in 19 Temmuz’daki Harbiye Açıkhava konseri daha önce açıklanmıştı. Buyrun Caz’ın öne çıkan diğer konserlerine... 

Keith Jarrett ve efsane ekİbİ
Doğaçlamalarıyla caz standartları ve klasik müzik eserlerine getirdiği yorumlarla tanınan Keith Jarrett, 1996 yılında 3. İstanbul Caz Festivali’nde verdiği konserden sonra ilk kez yine festival için İstanbul’da. Jarrett, 1996’da birlikte çaldığı efsane ekip Jack DeJohnette ve Gary Peacock’la birlikte 18 Temmuz Çarşamba akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde olacak. 

Marcus Miller Türk cazcılarla
İstanbul Caz Festivali takipçilerinin yakından tanıdığı müzisyen Marcus Miller, İKSV’nin kuruluşunun 40. yılında özel bir projeye imza atacak. Festival için, sipariş üzerine, Türkiye’den müzisyenlerle birlikte ‘The Istanbul Project’ isimli bir proje hazırlayan Miller, bu eserin dünya prömiyerini, 5 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirecek. Marcus Miller’a bu konserde Türkiye’den klarnet virtüozu Hüsnü Şenlendirici, vurmalı çalgılar ustaları Burhan Öcal ve Okay Temiz, trompet sanatçısı İmer Demirer ve gitar virtüozu Bilal Karaman eşlik edecek. İstanbul Caz Festivali’nin eser siparişi vererek, dünya yıldızları ile Türkiye’den sanatçıları buluşturacağı prömiyerler serisinin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor. 

Antony Hegarty’den özel proje
Günümüzün önemli seslerinden Antony Hegarty de festivalde özel bir projeye imza atacak. 2007 yılında yine Caz Festivali’nin konuğu olarak tarihi Şan Tiyatrosu’nda unutulmaz bir konser veren Antony and the Johnsons, bu kez 39 kişilik Filarmonia İstanbul Orkestrası’yla Harbiye Açıkhava’da olacak. Sanatçı, 9 Temmuz’daki ‘Cut the World’ başlıklı konserde bugüne kadar yayımlanmış dört albümünden seçme şarkılarının senfonik aranjmanlarını Anthony Weeden yönetimindeki Filarmonia İstanbul eşliğinde seslendirecek. 

Büyük vokal Lyambiko
2003 yılında Boston Globe tarafından “Caz müziğinin uzun zamandır gördüğü en büyük vokal” olarak nitelendirilen Lyambiko ve 12 kişilik orkestrasıyla Esperanza Spalding’la birlikte 16 Temmuz’da Harbiye Açıkhava’da olacak. Spalding, geçen yıl Grammy’de en iyi çıkış yapan sanatçı seçilmişti. 

EmeRald ve Jones Kıyı’da
Geçen sene başlayan Santralistanbul Kıyı Amfi konserleri bu sene de devam ediyor. Kıyı Amfi 10 Temmuz Salı akşamı Hollandalı fenomen Caro Emerald’ı, 17 Temmuz Salı akşamı ise soul ve funk’ın önemli isimlerinden Sharon Jones ve grubu The Dap-Kings’i konuk edecek. 

Neo-Soul kralİçesİ Erykah Badu
Caz Festivali bu yıl, uzun zamandır beklenen bir ismi daha ilk kez İstanbul’a getiriyor. ‘Neo-Soul’un kraliçesi’ sayılan, dört Grammy sahibi Erykah Badu, 13 Temmuz Cuma akşamı Açıkhava Sahnesi’nde sahneye çıkacak. 

Jamaİka gecesİ
Festival kapsamında ayrıca Jamaika’nın bağımsızlığının 50. yılı için de dolaylı bir kutlama yapılıyor. Bu özel proje için ülkenin efsane isimlerinden Ernest Ranglin, Monty Alexander, Sly & Robbie ve Jamaika kökenli İngiliz reggae sanatçısı Bitty McLean 4 Temmuz Çarşamba akşamı Esma Sultan’da bir araya gelecek. 

Ustalarla Buluşmalar
2006’dan beri düzenlenen konser serisi bu yıl yine özel bir projeyle devam ediyor. 19 Temmuz Perşembe akşamı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilecek konserde, Tunus avangard müzik sahnesinin en önemli isimlerinden udi, besteci ve vokalist Dhafer Youssef’a, Kristjan Randalu, Eivind Aarset, Chris Jennings, Marilyn Mazur, Hüsnü Şenlendirici ve Aytaç Doğan eşlik edecek.
19. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri 28 Nisan’dan itibaren Biletix ve İKSV’den temin edilebilecek.

Yenİ Ozanlar:
The Dears
Festivalin merakla beklenen bölümlerinden biri de Yeni Ozanlar. Festival katılımcılarının her yıl yeni bir ismi keşfetmesine vesile olan bölümün bu yılki takdimi; Kanadalı indie rock grubu The Dears. Konser, 12 Temmuz’da İstanbul Modern’de. 

Tünel Şenlİğİ
Tünel-Galata-Şişhane hattını karnaval yerine çeviren Tünel Şenliği, 7 Temmuz Cumartesi günü saat 18.00’de başlayacak. Şenlik dahilinde, Salon, Nardis, SALT Beyoğlu, Alt, Pera Palace Oteli Balo Salonu, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi gibi mekânlarda gece boyunca sahne alacak sanatçılar arasında Phronesis, Jo Stance, Jülide Özçelik, Gevende, Daniel Zamir, Eric Vloeimans, New Cool Collective, Lefties Soul Connection, Jungle By Night ve Ntjam Rosie de bulunuyor. 

Caz İçİn Tuhaf Bİr Yer
Geçen yıl Haliç Tersanesi’nde yapılan ‘Caz İçin Tuhaf Bir Yer’ etkinliğinin bu yılki mekânı Sabancı Müzesi olacak. 14 Temmuz’daki konserde perküsyoncu Magnus Öström ve Stefon Harris, David Sanchez ve Nicholas Payton’dan oluşan Ninety Miles’ın ardından Norveç’in yaratıcı elektronik-caz müzisyenlerinden Bugge Wesseltoft ve Erik Truffaz, İlhan Erşahin ve Joaquin Claussel sahneye çıkacak.