Cazla insanlara hayaller kurdurmak istiyor

Cazla insanlara hayaller kurdurmak istiyor
Cazla insanlara hayaller kurdurmak istiyor
13. albümünü çıkaran caz piyanisti Kerem Görsev, cazın yaşanmışlıkların hikayesi olduğunu söylüyor

Ünlü caz piyanisti Kerem Görsev, caz müziğini daha geniş kitlelere ulaştırmak istediğini belirterek, "Caz, yaşanmışlıkların hikayesidir" dedi.

"Diversion" adlıyla 13. albümü çıkaran piyanist Görsev, bu albümünde Ferit Odman ve Kağan Yıldız ile birlikte çalıştığını söyledi.

Caz müziğini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için 14 Marta kadar Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Ankara, Eskişehir, İzmir ve İstanbul’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kentte konser vereceklerini ifade eden Görsev, "Önemli olan müzik yapıp toplumla paylaşmak. Kafanızdaki müzikleri yazıp, hikayelerinizi çalıp insanlara dinletmek" dedi.

Caz tutkusunun konservatuvar yıllarında başladığını, çeşitli kulüplerde ve konserlerde birçok Türk ve yabancı müzisyenle çalma imkanını bulduğunu dile getiren Görsev, bu albümdeki tüm parçaların kendisine ait olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Her müziğin bir hikayesi ve oluşum nedeni var. Benim hiçbir parçam bir anısı olmadan, bir kahramanı olmadan yazılmamıştır. Benim öyle bir parçam yok. ’Parça yapacağım’ diye bir hırsım da yok. Caz, yaşanmışlıkların hikayesidir. İnsanlarla, tabiatla, kızımla, eşimle kısaca hayat bana bir şeyler yaşatıyor ve bu beste olarak geri dönüyor. Mesela tatlıyı çok severim. Albümümde iki parçam tatlılarla ilgili. Tramisu, mastic pudding adlı bu parçaları tatlılara yazdım. İki parçamı en çok sevdiğim caz ustasına yazdım. Albümde 8 parça var. Hep mutlu olduğum, üzüldüğüm anlarda yazdığım parçalar bunlar. Caz bir hayal kurdurma mekanizmasıdır."

Dünyanın efsane müzisyenlerini dinleyerek büyüdüğünü, bu müzikler sayesinde hayaller kurarak kendi bestelerini yaptığını anlatan Görsev, "Şimdi amacım, çaldığım müziklerle insanlara hayal kurdurup, cazı daha geniş kitlelere yaymak" dedi.

Görsev, cazı daha fazla dinlenen bir müzik türü haline getirebilmek için çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye’nin her yerinde konserler veriyorum. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Biz müzikte belirli duruşu olan insanlarız. Hiçbir zaman popüler olalım diye müziğimizin, duruşumuzun, kişiliğimizin dışında başka işler yapmadık. Belli bir ciddiyetimiz var müzikte de. Cazın dinlenme oranı dünyada binde 17’dir. Ama ben müziğe inanan, bu müzikle var olan, bunu var etmek için hayatında pek çok şeylerden fedakarlık eden bir insanım. Çünkü ben bu müziği seviyorum ve inanıyorum. ’Az dinleyicisi’ var diye bu müziğin hakkını yememek lazım. Caz müziğinin daha geniş kitlelere ulaşması için festivaller çok önemli. Bunun yanı sıra özellikle TRT’de yaptığımız programa yoğun ilgi var. Ağrı’dan Kayseri’ye, ABD’den Avustralya’ya kadar her yerden dinleyicilerimiz bize ulaşıyor. Bu çok güzel bir şey."

Görsev, gençlere ve çocuklara çalmayı misyon edindiğine ve bu tür konserlerde büyük keyif aldığına değinerek, özellikle üniversitelerde konser vermeyi çok sevdiğini kaydetti. (aa)