'Çekmeceler' Türk işi 'Nymphomaniac' mı?

'Çekmeceler' Türk işi 'Nymphomaniac' mı?
'Çekmeceler' Türk işi 'Nymphomaniac' mı?
'Zenne'nin yönetmenlerinin yine çok tartışılacak yeni filmleri 'Çekmeceler'in dünya galası, 12 Şubat'ta başlayacak !f İstanbul festivalinde yapılacak. Basın bülteninde "Kız çocuk cinselliğine korkusuz bakış", !f İstanbul'un sitesinde ise "Yine kışkırtıcı, çok konuşulacak... Bu hikayenin güzelliği, tabu yıkıcı gücünden gelen ezberbozanlığında gizli" sözleriyle tanıtılan 'Çekmeceler', Lars Von Trier'nin sansasyonel filmi 'Nymphomaniac'ı akla getiriyor.

RADİKAL - Eşcinsel olduğu için öldürülen Ahmet Yıldız’ın hikâyesinden esinlenilerek sinemaya uyarlanan ve 30’a yakın ödül kazanan ‘Zenne’nin yönetmenleri Mehmet Binay ve M. Caner Alper, yine çok konuşulacak bir filmle, ‘Çekmeceler’le izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Basın tanıtımında “Kız çocuk cinselliğine korkusuz bakış” ifadelerine yer verilen ‘Çekmeceler’in dünya galası, 12 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında yapılacak.

Senaryosu gerçek olay ve kişilerden esinlenilerek M. Caner Alper tarafından kaleme alınan ve başrollerinde Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran ile Nilüfer Açıkalın’ın yer aldığı ‘Çekmeceler’, basın bülteninde “Kız çocuk cinselliğine korkusuz bakışla ele alıyor. Otuz ikinci yaş günün gecesinde, kanlar içinde hastaneye kaldırılan Deniz’in, sıkça geçmişe döndüğü yoğun rehabilitasyon sürecinde, ruhundaki kilitli çekmeceler açılacak. Kız çocuk ve ergen cinselliğinin neresinden tutacağını bilemeyen aktör bir anne-babanın, kendi kompleksleri arasında kızlarının bedeninde ve ruhunda açtıkları yaralar ortaya çıkacak” sözleriyle tanıtılıyor.

Yaklaşık 25 yıla yayılan bir hikayenin, tiyatro ve oyun motifleriyle bezenerek anlatıldığı filmde, Deniz karakterini Ece Dizdar, annesi Saadet’i Tilbe Saran, babası Ayhan’ı Taner Birsel ve üvey annesi Ayşe’yi Nilüfer Açıkalın canlandırırken; diğer rollerde Pınar Töre, Tuğrul Tülek, Burak Altay, Gizem Erdem, Yekta Kopan ve Cengiz Coşkun yer alıyor.

‘Çekmeceler’in !f İstanbul’un internet sitesindeki tanıtımı ise şöyle: “Bir saldırı sonucu hastaneye kaldırılan Deniz’i ilk önce yaralar içerisinde görürüz; sonra da sessizliğiyle ve adeta ruhu çekilmiş bir yüz ifadesiyle doktorunun karşısında otururken. Geçmişin hayaletleri, babası Ayhan’ın hayatının her alanına aşırı müdahaleciliği, annesi Saadet’in pasifliği ve cinsellik, Deniz’in travmalarla dolu hayat çekmecelerindekilerden sadece birkaçı... Buna rağmen kendi olabilmeyi başarmış Deniz. Hem düşlerinden hem de hayatından eksik olmayan babanın o hep tedirgin edici varlığıyla dolu çekmeceler yavaş yavaş açılıyor ve travmalar gün ışığına çıkmaya başlıyor. Zenne’nin yönetmenleri Mehmet Binay ve M. Caner Alper yine kışkırtıcı, çok konuşulacak ve Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran ve Nilüfer Açıkalın’ın performanslarıyla uzun süre akıllardan çıkmayacak bir filmle karşımızdalar. Bu hikayenin güzelliği, tabu yıkıcı gücünden gelen ezberbozanlığında gizli.”

!f İstanbul’un ardından vizyona girmesi planlanan ‘Çekmeceler’, sinema çevrelerinde ‘Türk işi Nymphomaniac’ olarak nitelendiriliyor. Lars von Trier’in çocukluğundan 50’li yaşlara bir kadının cinsel yaşamına odaklanan sansasyonel filmi ‘Nymphomaniac’ın pornografik sahneler içerdiği gerekçesiyle Türkiye’de gösterime girmesi yasaklanmıştı. (Radikal)