Cem Yılmaz'lı SİYAD'da 'Hayat Var'dı

Cem Yılmaz'lı SİYAD'da 'Hayat Var'dı
Cem Yılmaz'lı SİYAD'da 'Hayat Var'dı

Cem Yılmaz, tören sırasında sık sık en iyi film ödülünü kazanan Reha Erdem?e takıldı. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

42. SİYAD Türk Sineması Ödülleri'nde Reha Erdem'in yönettiği 'Hayat Var' en iyi film seçildi. 11 kategorinin tamamında aday olan 'Vavien'in beş ödülle ayrıldığı geceye sunucu Cem Yılmaz'ın espirileri, Atilla Dorsay'ın sinema yazarlarıyla ilgili imalı sözleri damga vurdu

İSTANBUL - Sunuculuğu üstlenen Cem Yılmaz ve Şenay Gürler’in tatlı şakalarıyla bir anlamda Oscar törenlerini anımsatan 42. SİYAD Türk Sineması Ödülleri gecesinin galibi en önemli iki ödülü kazanan ‘Hayat Var’ oldu. Reha Erdem’in yönettiği ‘Hayat Var’ en iyi film ve yönetmen ödülünün yanı sıra görüntü ve kurgu ödüllerini de alarak geceden dört ödülle ayrıldı.
11 daldaki SİYAD ödüllerinin tamamına aday gösterilen ‘Vavien’ de gecenin bir diğer galibiydi. Engin Günaydın’a senaryo, Binnur Kaya’ya en iyi kadın oyuncu ödülü kazandıran ‘Vavien’, yardımcı erkek, müzik ve sanat yönetmeni dahil beş heykelcikle gecenin en çok ödül kazanan filmi oldu.
Altı dalda yedi adaylığı bulunan ‘Pandora’nın Kutusu’ ile geçen yılki Altın Portakal’ın galibi ‘Bornova Bornova’ya SİYAD’dan hiç ödül çıkmadı. Ayrıca bir kurgu ve görüntü şaheseri olarak değerlendirilen ‘Nefes’in, aday olduğu bu iki kategoride de ödülü alaması birçok sinema yazarlarının filmi izlemediği dedikodularına yol açtı.
Baştan aşağı yenilenen Beşiktaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşen SİYAD ödül töreninden notlar...

* Cem Yılmaz ve Şenay Gürler’in sunduğu tören, kuşkusuz son yılların en eğlenceli SİYAD töreniydi. Cem Yılmaz, şakalarını esirgemezken, sunumda da hiç hata yapmadı. Dış ses olarak töreni idare eden Gürler de kurgu adaylarından Thomas Balkenhol’un soyadını telafuz etmekte zorlanması dışında hatasızdı.
* Tören “Geçen yıl değerlendirmeye değer film çekemediğim için buradayım” diyen Cem Yılmaz’ın sinema yazarlarına sataşmasıyla başladı. “Sinema yazarları benden görsel olarak, Şenay Gürler’den ise sessel olarak yararlanmayı uygun gördü. İşte onların audiovisual vizyonu” diyen Yılmaz, altı kez aday olup hiç SİYAD ödülü alamamasıyla dalga geçti, sonra da sinema yazarlarının gönlünü aldı: “SİYAD’ın ödül vereni olmaktan onur duyarım. Ben sizin bulunduğunuz sinemada firigo satarım.”
* Cem Yılmaz’den inciler: “Benim ışığım niye yanmıyor, çok mu yakıyor?”, “Sinema yazarlarının kafa yorup kalem oynatması, kalemi yorup kafa oynatmasından iyidir.”
* Yılmaz gecede Radikal’in sinema yazarı Uğur Vardan’a takılmayı da ihmal etmedi. “SİYAD genç bir kuruluş. 42 yaş, günümüz koşullarında genç sayılır. Bakın kurucuları bile aramızda” diyen Yılmaz, SİYAD başkanı olarak Murat Özer yerine Vardan’ı anons etti: “İşte karşınızda SİYAD başkanı Uğur Vardan... Murat Özer mi? O daha dünkü çocuk.”
* Murat Özer’in, Alin Taşçıyan’ın Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’ye başkan yardımcısı, Esin Küçüktepepınar’ın da yönetime seçildiğini duyurması salonda alkış aldı. Cem Yılmaz, daha sonra “FIPRESCI aslında Roma’da bir pizzacı” dedi.
* Süleyman Turan onur ödülünü Suzan Avcı’nın elinden aldı. Suzan Avcı ilk kez törene davet edildiğini anımsattıktan sonra “42 sene bekledim, 42 daha beklerim” diyerek sinema yazarlarına sitem etti.
* Bir ara Cem Yılmaz, şef bagediyle sahneye çıktı: “Pardon yanlış oldu o başka organizasyondu.”
* Gecede grevdeki Tekel işçileri de unutulmadı. ‘5 No’lu Cezaevi’yle belgesel ödülünü Can Dündar’dan alan yapımcı Ayşe Çetinbaş, “Ankara’da soğukta direnen Tekel işçilerine selam gönderiyorum” dedi. ‘Cennette de Ölüm Var’la en iyi kısa film ödülünü kazanan Savaş Baykal da “Ankara’da hava çok soğuk, işçiler çok kızgın” diye başladığı konuşmasında Yılmaz Güney’i andı ve sözlerini “İsyan, isyan, isyan” diyerek bitirdi.
* Tuncan Okan Emek Ödülü’nü Türkan Şoray’dan alan Atilla Dorsay’ın, meslektaşlarını iğneleyen konuşması gecede soğuk duş etkisi yaptı. Sözlerine “Onursal başkan olarak emek ödülü almaktan dolayı mutluyum. Bu sözlerimde ima yok” diye başlayan Dorsay’ın “Bu törenlerde perde arkasında yaşanan bazı şeyler bizde saklı. Bunları belki sonra yazarım.” dedi. Dorsay, konuşmasında ‘Ada’ filmini çeken genç sinema yazarlarını da, “Rahat konuşabilirim. Nasılsa canlı yayın yok. Genç arkadaşlar onu becerememişler” diyerek SİYAD’ın yeni yönetimini de bol bol eleştirdi. ‘Yahşi Batı’ eleştirmenlerce beğenilmemesine karşın Cem Yılmaz’ın töreni sunmayı kabul etmesini ‘yüce gönüllülük’ olarak nitelendiren Dorsay’ın beş dakikayı bulan konuşması boyunca, Türkan Şoray’ın ayakta beklemekten yorgun düştüğü gözlendi.

‘Bir Gün Tek Başına’ müjdesi
* Onur ödülüne değer görülen Vedat Türkali, törene katılamadı. Vedat Türkali, perdeden yansıtılan ödül konuşmasında ünlü romanı ‘Bir Gün Tek Başına’nın senaryo çalışmasını yaptığını söyledi. “Umarım yeni sinema çalışmamı seyredersiniz” diyen Vedat Türkali’nin ödülünü, kızı Deniz Türkali aldı.
* Törende kulakları çınlatılan bir isim de Hıncal Uluç’tu. Kısa film ödülü öncesi Cem Yılmaz, “Sinema yazarı olmayan ama sinema yazan bir kalem erbabı ‘Yahşi Batı’nın 10 dakikalık bir film olduğunu iddia etti. Eğer aklımı kullanabilseydim bu ödüle aday olabilirdim. Aynı kişi ‘Avatar’ın da 100 dakikasının fazla olduğunu yazdı. Şimdi kısa film ödülü adaylarını açıklıyorum, ‘Avatar’, ‘Ben Hur’... Kısa ve kalın filmler. Bir de Fatih Akın’ın ‘Kısa ve Acısız’ı var” dedi.
* Cem Yılmaz, tören sırasında sık sık Atilla Dorsay ve Reha Erdem’e laf attı. Bir ara sahneye kürk mantoyla çıkan Cem Yılmaz, “Arada SİYAD ödeme yaptı da... Bak Atilla abi genç arkadaşlar böyle şeylere para harcıyorlar” dedi. Yılmaz, en iyi film ödülünü sunarken “Gençler başarılı, o kadar da üzerlerine gitmeyelim Atilla abi. Reha Erdem’in ceket giymesi bile bir atılımdır. İşte ceket giymenin faydaları” diye Erdem’e takıldı. 
* Onur ödülünü İzzet Günay’ın elinden alan Sezer Sezin, ilk ödülünü 1955’te ‘Kaçak’ filmiyle yine sinema yazarlarından aldığını anlattı ve “Yıllar sonra yine onlardan bu ödülü almak benim için büyük onur” dedi.
* Görüntü yönetmeni ödülünden önce sahneye çıkan Cem Yılmaz: “Görüntüye çok önem veririm. Görüntüye daha da önem vererek bir sonraki filmimde oynamamayı düşünüyorum.”
* Yönetmen ödülünü açıklamak üzere sahneye çıkan Sırrı Süreyya Önder, kuliste Cem Yılmaz’dan bir iki espri istediğini ve Yılmaz’ın vermediği anlattı. SİYAD’ın kozmik odasındaki ödüllerden bahseden Önder, “Burada zarfları açıp içine bakıyoruz ama aslında içinde ne yazdığını biliyorum. Kuliste baktım” dedi ve Reha Erdem’in ismini açıkladıktan sonra “Bu kez uzun konuşacaksın” diye Erdem’e takıldı. Reha Erdem de “Film yapıyorum, SİYAD’dan ödül alıyorum, yine film yapıyorum. Ama hepsi bu, başka bir şey olmuyor” dedi.
* ‘Neşeli Hayat’la yardımcı kadın oyuncu seçilen Büşra Tekin, BKM Mutfak oyuncularının tezahüratları eşliğinde ödülünü aldı. Büşra Tekin, “Bu benim ilk ödülüm. Ödülü bu sahnede almak da ayrıca güzel” diye konuştu.
* Kadın oyuncu seçilen Binnur Kaya ile erkek oyuncu ödülünü alan Nadir Sarıbacak, sahnede hayli heyecanlıydı. 
* Gecede senaryo ödülünü alan oyuncu Engin Günaydın, “Durul (Taylan) ‘senaryo mu, erkek oyuncu ödülünü mü daha çok istersin?’ diye sorduğunda ‘İlk defa bir şey yazdım, beğenilsin alsın isterim’ demiştim. Öyle de oldu. Çok mutluyum” dedi.
* Onur Saylak anonsu sırasında sahnede Cem Yılmaz bitiverdi. Şenay Gürler’in ‘Sen ne arıyorsun orada?’ anonsu üzerine Cem Yılmaz, ‘Senin Şaylak anonsunu düzeltmek için gelmiştim.”
* Cem Yılmaz, “Son olarak, Tören sona erdi arkadaşlar. İsterseniz belli bir ücret karşılığında devam edebiliriz” diyerek töreni sonlandırdı. 

42. SİYAD Ödülleri
En iyi film: Hayat Var
Yönetmen: Reha Erdem (Hayat Var)
Cahide Sonku en iyi kadın oyuncu: Binnur Kaya (Vavien)
Erkek oyuncu: Nadir Sarıbacak (Uzak İhtimal)
Yardımcı kadın oyuncu: Büşra Pekin (Neşeli Hayat)
Yardımcı erkek oyuncu: Settar Tanrıöğen (Vavien)
Mahmut Tali Öngören en iyi senaryo: Engin Günaydın (Vavien)
Görüntü yönetimi: Florent Herry (Hayat Var)
Müzik: Atilla Özdemiroğlu (Vavien)
Kurgu: Reha Erdem (Hayat Var)
Sanat yönetimi: Elif Taşçıoğlu (Vavien)
Belgesel: 5 No’lu Cezaevi (Çayan Demirel)
Kısa film: Cennette de Ölüm Var (Savaş Baykal)
Ahmet Uluçay umut ödülü: Melih Selçuk
Onur ödülleri: Sezer Sezin, Süleyman Turan, Vedat Türkali
Tuncan Okan emek ödülü: Atilla Dorsay
En iyi yabancı film: Açlık-Hunger (yön: Steve McQueen, ithalatçı: Kuzey Film) 
(Kültür Sanat)