Çemberin dışında kalan sanatın üç günü

Çemberin dışında kalan sanatın üç günü
Çemberin dışında kalan sanatın üç günü
Genç sanatçılara işlerini gösterme, bütçesi belli olanlara da makul fiyata sanat eseri alma şansı veren Mamut Art Project yarın Küçük Çiftlik Park'ta açılıyor. Projeye daha önce katılan üç genç sanatçıya hayatlarında neyin değiştiğini sorduk. Yanıtladılar.

RADİKAL - Mamut Art Project, sanat dünyasının son zamanlardaki en heyecan verici projelerinden biri. Üçüncüsü gerçekleşecek olan genç ve alternatif proje, bu sene de genç sanatçıları, koleksiyonerler, galeriler, kültür-sanat kurumları ve sanatseverlerle bir araya getirmeye hazırlanıyor.

2013’ten bu yana yetenekli genç sanatçıları gün ışığına çıkarıp, tanınırlıklarını artırmayı hedefleyen Mamut, bu sene yine alışılagelmiş bir sanat mekanının dışında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Mamut Art Project 2015 by Akkök, 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşecek. Mamut Art Project 2015 by Akkök sergisinde 56 sanatçının 400 eseri sanatseverlerle buluşacak.

İsmini de insanoğlunun mağaralarda keşfedilmiş ilk çizimlerinde en çok görülen figürlerden biri olan “mamut”tan alıyor: “Mamut” bu projede sanatçıların büyük kitlelere göstereceği ilk eserlerini simgeliyor. Mamut Art Project, fotoğraf eğitimi alan Seren Kohen’in girişimi ve sanat tarihi ve kültür politikaları üzerine çalışmalar yapan Tuba Kocakaya’nın sanat direktörlüğünde gerçekleşiyor. Uzman bir jüri tarafından seçilen yetenekli sanatçılarla, sanat hayatlarının erken evrelerinde tanıs¸mak, sanat eseri edinmeyi düs¸ünenler için önemli bir alan sunuyor.

Projenin her yıl değişen jürisi bu sene Agah Uğur, Başak Şenova, Eda Kehale Argun, İnci Eviner ile Osman Erden'den oluşuyor. Jüri bu yıl başvuruda bulunan 1000’e yakın portfolyoyu değerlendirdi. Projeye bu yıl İstanbul , Ankara ve İzmir’in yanı sıra Diyarbakır, Konya, Nevşehir, Van, Karabük, Malatya, Kırklareli, Edirne’den genç sanatçılar da ilgi gösterdi. Mamut Art Project 2015’de sınırlarını Türkiye dışına taşıyarak Fransa, Ukrayna, Almanya, ABD , Avustralya, Hollanda, Bulgaristan, İsviçre, İran’dan sanatçıların da ilgisini çekti.

Geçmiş senelerde Mamut Art Project’e katılmış genç ve başarılı sanatçılar ile bir söyleşi yaptık. Mamut’a katıldıklarından bu yana hayatlarında neler değişmiş, hangi projelere imza atmışlar, nasıl tekliflerle karşılaşmışlar öğrendik.

 

ÖYKÜ ERSOY: CONTEMPORARY İSTANBUL’A KATILABİLDİM

Her genç sanatçı adayı görünürlüğünü, içine sinen bir projeyle kazanmak ister sanırım. Mamut Art Project de benim için içinde olmayı çok istediğim bir projeydi. Üzerimde herhangi bir baskı,  müdahale hissetmeden, tam olarak içime sinen çalışmalarımı sergileme fırsatı buldum. Seren Kohen ve Tuba Kocakaya ile çalışmak müthiş bir deneyim. Başvuru sürecinden işlerin yerleştirildiği güne,  açılış gününden bugüne kadar hep " iyi ki katıldım" diyorum. Mamut'a katılmanın ayrıcalığını ancak orada bulunan bir genç sanatçı adayı anlayabilir. 

Çalışmalarımda genellikle, sokaklarda, getto mahallelerde topladığım video ve fotoğraf gibi disiplinlerdeki görsel ve görüntüleri resme dönüştürüyorum. Kısaca kentin yaşanmışlık barındıran alanlarını kendi bakış açımla inceleyip yeni kentler, yeni alanlar oluşturuyorum. Plastik anlamda lekeler, izler, yazılar, kavramsal çerçeve bağlamında da göç, ölüm, aidiyet ve anı gibi alanlara yoğunlaşıyorum. Mamut’taki sergim sırasında ve sonrasında işlerim önemli koleksiyonlara dahil oldu. Mamut'ta işlerimi görüp ilgi duyan ve hala görüşmeler yaptığım galeriler var. 2014’de Artnivo' ile Contemporary İstanbul’a katılma fırsatı yakaladım ve bunların hepsi Mamut Art Project sayesinde gerçekleşti. Bunların dışında tanıştığım harika sanatçılar, çalıştığım harika insanlar da benim içsel kazanımlarım. 

  

GÖKÇEN DİLEK ACAY: GALERİ NEV HAYALİM GERÇEK OLDU

Mamut Art Project şu ana kadar çalıştığım en profesyonel organizasyonlardan biriydi. Her şeyin su gibi akıp gittiği, her soruna çözümler üreten, harika bir atmosferin oluşturulduğu ve genç sanatçılara hatırı sayılır imkanlar sağlayan çok önemli bir oluşum olduğuna inanıyorum.

Mamut’ta, 3 adet edisyonu olan bir video, 6 adet dijital kolaj, 6 adet saclardan yapılmış tablo ve 1 adet hareketli - programlı obje, 1 adet ses objesi ve 2 kanallı ses yerleştirmesi ile yer aldım. Şu anda çalışmalarımı yurt içinde ve yurt dışında sürdürüyorum.

Mamut'tan sonra, İstanbul'da daha bilinir bir sanatçı oldum. Pek çok galeri ve sanat kurumundan sergi teklifleri aldım. Sanatçı İnci Eviner benimle iletişime geçti, işlerimi Mamut'ta gördüğünü ve Nev Galeri’nin beni arayacağının ön haberini verdi. Nev Galeri daha sonra gerçekten de benimle çalışmak istediğini belirtti. Aklımın ucundan geçmezdi. Hayaldi gerçek oldu diyebilirim. Nev Galeri ile daha sonra Contemporary Istanbul’a katılma şansını da elde ettim.

Video, satış olasılığı zor olan alanlardan bir tanesi. Mamut'ta gösterdiğim 3 video edisyonu da koleksiyonerler tarafından fark edildi ve alındı. Koleksiyonerlerin genç bir sanatçının işlerine ilgi duyması beni çok mutlu ve motive etti. 

Şu anda Paris’in önemli sanat kurumlarından Cite des Arts’ta misafir sanatçıyım. Buraya IKSV'nin desteği ile geldim. Zaten daha evvelden de sanatçı programları desteği ile çalışmalarımı devam ettiriyordum. Fakat bu yıl her yıldan daha yoğun geçiyor. Almanya'nın Dortmund şehrinde önümüzdeki aylarda gerçekleşecek Kunstbox fuarının hazırlığı, Ağustos ayı içinde Kunst Fest Weimar'da karma sergi, biri İspanya’da biri Kore'de iki sanatçı programı gibi pek çok proje ve sergi bu yılki programlarım arasında. 

 

ALİ ŞENTÜRK: ANKARAYA GÜVENLE DÖNDÜM

Mamut Art Project, hayatımı ve sanat kariyerimi olumlu yönde etkileyen bir deneyim oldu. Mamut Art Project, sanatçılara bir galeri ya da bir kurum gibi davranmıyor, aksine arkadaşlarınızla bir grup sergisi açıyor gibi hissediyorsunuz. Seren Kohen ve Tuba Kocakaya sergi öncesinde ve sonrasında bizimle hep yakın temasta oldular. Hatta yeni işlerimi ürettikçe buluşup üstüne sohbet ediyoruz. MAP şu an galericilerin, koleksiyonerlerin ve küratörlerin heyecanla beklediği bir proje haline geldi.

Mamut Art Project’teki sergi açılır açılmaz hızla pek çok şeyin değişmeye başladığını fark ettim. Galeriler tanışmak için bizden daha sergi sırasında randevu aldılar. Çalışmalarım Mamut Art Project sayesinde artık İstanbul’da önemli koleksiyonlar arasında yer alıyor. İşlerimin koleksiyonerle buluşması bana projelerimi kendi kaynaklarımla yapma imkanı verdi. Benim gibi birçok genç sanatçının en büyük sorunu kendini tanıtabilmesi. Ben Ankara’da yaşayan ve üreten bir sanatçıyım, sergi sonrası Ankara’ya tekrar döndüğümde buradaki bağlantılarımın da kuvvetlendiğini gördüm.

 

ALİ BİLGE AKKAYA:  DAİRE GALERİDE SERGİ AÇTIM

Mamut Art Project’in benim için çok farklı bir yeri oldu. 2014 yılına kadar kişisel olarak ilgilendiğim fotoğraf çalışmalarımı ilk kez izleyiciyle bir araya getirme fırsatı buldum. Proje süreci boyunca pek çok farklı sanatçı, koleksiyoner ve galeriyle de iletişime geçtim.  Bununla beraber, çalışmalarımın bir kısmı da önemli koleksiyonlara dahil oldu.

Mamut’tan sonra pek çok galeri, Mamut Art Project’te sergilediğim çalışmalarım doğrultusunda benimle iletişime geçti. Mamut’un devamında Daire Galeri’de “Focus I: Serbest Çağrışım” isimli bir karma sergiye katıldım.

 

DENİZ AKTAŞ: BİENAL’E KATILAM ŞANSI YAKALADIM

Mamut Art Project, genç sanatçılara öncelik verip, bize bir alan yaratarak işlerimizi sergileme deneyimini yaşattı. Sanatçılar için görünür olma, geniş kitlere ulaşma adına ideal bir proje. Başvuru sürecini sabırsızlıkla bekledim. Projeye ilk senede seçilmem ve sergide kendimize ait bir alan olması beni çok heyecanlandırmıştı.

Mamut’a katıldığım işler kent üzerinden işlerdi. Rahatsız edici mekanlar, anlam verilmeyen dev konstrüksiyonlar, karmaşık yapıların içerisindeki çizgileri çalışmalarıma taşıdım. İşlerimin genellikle siyah beyaz olması, yaşadığımız kentlerin renkli olmamasından kaynaklanıyor.

Mamut Art Project’ten sonra oluşan bağlantılarımız, edindiğimiz referanslar bizim için bir iletişim zemini oluşturdu. Çalışmalarımı sergileyebileceğim mekanlardan davetler aldım. Bu sayede 2013’ten bu yana bağımsız bir sanatçı olarak birçok projeye ve Bienal’e katılıma şansı yakaladım.  Mamut Art Project, sanat hayatımda bir dönüm noktası oldu diyebilirim.