Cemre Ebüzziya: 11 tekrar ve tokat yemek çok ağırıma gitti!

Cemre Ebüzziya: 11 tekrar ve tokat yemek çok ağırıma gitti!
Cemre Ebüzziya: 11 tekrar ve tokat yemek çok ağırıma gitti!

FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN

Alıştığımız oyunculara benzemiyor. Açık yüreklilikle "Aldattım da, aldatıldım da" diyor. Cinselliği bir tabu olarak görmüyor. Rol aldığı İlk sinema filmi 'Bulantı'da Zeki Demirkubuz'la karşılıklı rol kesen Ebuzziya ile buluştuk. İstanbul'un köklü Ebuzziya Ailesi'nden gelen Cemre Ebuzziya ile sinemadaki ilk adımlarını konuştuk...

RADİKAL - Zeki Demirkubuz'un son filmi 'Bulantı'daki zorlu rollerden birini üstlenen genç oyuncu Cemre Ebuzziya ile Hürriyet'ten Hakan Gence buluştu. 'Bulantı' ile sinemaya ilk adımını atan Cemre Ebuzziya, aynı zamanda İstanbul'un köklü Ebuzziya Ailesi’nin son temsilcilerinden...

Zeki Demirkubuz bir röportajında “Oyuncuların seti bırakıp gittiği çok olmuştur” dedi… Sizin için Demirkubuz’un seti zorlu muydu?
Benim deneyimim böyle olmadı, seti terk etmedim. Sonuçta bu yönetmenin filmi ve istediği bir şey var. Onu alana kadar da zorlayabiliyor. Hem karşımdaki başrol de yönetmenin kendisiydi. Ama benim de zorlandığım zamanlar oldu. Sert ve farklı tonlarda sahnelerim vardı.

En zorlayan sahne hangisiydi?
Kızın basıldığı ve dayak yediği sahne. Fiziksel olarak çok canım acıdı.

Nasıl? Filmde gerçekten dayak mı yediniz?

Evet. 11 tekrar aldık ve tokat yemek çok ağırıma gitti. Normalde şiddete karşı olan her insan için zor bir durum. Yine de canım acıdığında verdiğin tepkinin gerçek olduğunu söylemeliyim.

Filmin ana temalarından biri aldatmak... Aldatılmak sizin için affedilemez bir durum mu?
Filmin teması aldatmak değil bence. Bu konuda büyük söylemlere karşıyım. Dürüst ve açık olmak lazım. Dile dökmüyoruz her zaman ama fiziksel olmasa da en azından zihnen karşımızdakini aldatabiliyoruz.

O halde siz aldattınız mı ya da aldatıldınız mı?
Aldatıldım ve demin söylediğim çerçevede aldattım da... Ama şimdi bu konuda çok pişmanım. Artık elimden geldiği kadar saygılı bir şekilde, kararlarımı böyle şeyler yaşamadan almayı tercih ediyorum.

Nasıl yaşandı?
Detaya girmeyeyim ama yanlış bir şey yaptığımın farkındaydım ve sonunda hayatımdaki kişiye söyleyip ayrıldım. Sonra da yaptığımı saygısızca bulup kendime çok sinirlendim. Aldatıldığıma da bir şekilde şahit oldum.

Filmde herkesin konuştuğu bir öpüşme sahneniz var. Türkiye’de oyuncular için bu sahneler genelde tabu. Siz konservatuarı ABD’de okudunuz. Eğitimini yurtdışında alan bir oyuncu olarak bu tip sahnelere bakışınız nasıl?
Bunun Amerika’da okumakla ilgisi yok, projeden projeye değişir. Yönetmene ve senaryoya inanmam lazım. Türkiye’de çok tabu var; cinsellik de bunlardan biri. Oyuncular “Seyirci beni öyle bir sahnede görürse sonra nasıl kabul eder” diye tereddüt ediyor.

Peki cinsellik sizin için tabu mu?
Hayır. Cinsellik de hayatın bir parçası.

HER İLİŞKİMDE TERK EDİLMEKTEN KORKARIM
Nilgül Utku’nun kızı, Menderes Utku ve Alev Ebuzziya’nın yeğeni, Ümit Utku’nun torunusunuz. Nasıl bir aile?
İstanbul’da gayet modern ve biraz da garip bir ailede doğdum.

Neydi garip olan yanları?
Babam çocuk istemiyor, annem istiyormuş. Annem hamile kalınca ayrılmaya karar vermişler. Ben annemle büyüdüm. Ailem hep yanımdaydı. Tabii babamla görüşmeye hep devam ettim. Çok hoş bir modernlik.

Babanızın bu tercihi sizin hayatınıza nasıl yansıdı?
Zamanla tercihlerini anladım ve anladıkça ikisine de hak verdim. Ama bende garip bir terkedilme korkusu yarattı. Her ilişkimde terk edilmekten korktum. Bu da ilişkilerimde bazen sorun yarattı. Şimdi farkındalığımı artırarak değişmeyi ve güvenmeyi öğreniyorum.

Dayınız ve anneniz Mars grubun ortakları. Yani sinema salonlarının çoğu onlara ait. Bu durumda sizi bir yönetmenin filminde oynatması, salon bulma açısından büyük bir artı mı?
Tabii ki hayır, keşke öyle olsaydı da Zeki Demirkubuz’un filmi daha fazla salonda oynasaydı. Mars beni kendi filminde oynatmadı. ‘Pek Yakında’ filminin seçmelerine gitmeme rağmen gördüğünüz gibi ben oynamadım. Ailemin işin içinde olması avantaj yerine dezavantaj oluyor. Beni ilk kez ‘Bulantı’ da izlediler. Biraz alakasız olacak ama anneannem “Keşke salon filminde oynasaydın” dedi. Çok güldüm bu yorumuna.

           Fotoğraf: Muhsin Akgün 
 
CEMRE EBUZZİYA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 5 ŞEY 
* Ekran macerası Muhteşem Yüzyıl’daki Helena karakteriyle başladı.

* ‘Ben Onu Çok Sevdim’ ve ‘Galip Derviş’ dizilerinde kısa süreyle oynadı.

* İlk uzun metrajlı filmi ‘Bulantı’. Yakında vizyona girecek ‘Kasap Havası’ filminde de rol alıyor.

* İçinden efsane gazeteciler, sanatçılar, işadamları çıkaran Ebuzziya ailesine mensup.

* Konservatuar eğitimini ABD’de aldı.

 (HÜRRİYET)