Çerkezler turneye geldi

Çerkezler turneye geldi
Çerkezler turneye geldi

Adige den gelen Nalmes topluluğu farklı kentlerde temsiller verecek.

ANKARA - Adige Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Nalmes, 25 Eylül’de saat 20.00’de  Ankara’da, Anadolu Gösteri Merkezi’nde sahnede olacak. Grup, gerçek hikâyelerden yola çıkarak hazırlanan Kafkas danslarını sahneliyor. Topluluğun tarihsel bir çalışmayla hazırlanan kostümleri, gösteriyi görsel bir şölene çeviriyor. Grup, Türkiye ’nin dışında İsrail , Japonya, Lübnan, Bulgaristan, Çekoslovakya, Polonya, Hindistan, Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Suriye’de de turneler gerçekleştirdi.
Nalmes’in direktörü Mukhamed Kulov, grubun 75 yıllık geçmişiyle Adige görsel sanatlarını izleyiciye sunduğunu söylüyor: “Bizim amacımız özgün mirasımızı çağdaş bir biçimde korumak, geliştirmek ve modernleştirmektir. Birçok eski dans yeniden düzenlenerek bu danslara yeniden hayat verildi.” Grubun Türkiye turnesi Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) da katkısıyla gerçekleşiyor.
Turneye 23 Eylül’de Antalya’da başlayacak grup, Ankara’nın ardından Merzifon, Tokat ve Erbaa’ya gidecek. Son gösteri İstanbul’da... (Radikal)