'Certified Copy'e İran'dan yasak!

Cannes Film Festivali'nden ödülle dönen, Abbas Kiyarüstemi'nin filmi, Juliette Binoche'un uygunsuz kıyafetleri nedeniyle İran'da gösterilmeyecek.

Ekber KARABAĞ

TAHRAN- Cannes Film Festivali'nde ödül alan İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin ‘Certified Copy’ adlı filmin, oyuncu Juliette Binoche'un uygunsuz kıyafetleri nedeniyle İran’da gösterilmeyeceği açıklandı.
63. Cannes Film Festivali için gittiği Fransa’da filmi izlediğini söyleyen İran Kültür Bakan Yardımcısı Cevat Şamaqdari, oyuncu Juliette Binoche'un uygunsuz kıyafetlerinden dolayı filmin İran’da gösterime sunulamayacağını bildirdi. Şamaqdari, “Bazı özel mekan ve üniversitelerde gösterilebilir ama genel ekran söz konusu olamaz” dedi.

İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin ‘Certified Copy’ filmiyle en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Fransız oyuncu Juliette Binoche, ödül töreninde İran’da tutkulu bulunan muhalif yönetmen Cafer Panahi’ye destek vererek özgürlüğünü istemişti.

Siyasi bir atmosferin Cannes Film Festivali’ne hakim olduğunu ifade eden Şamaqdari, “Örnek olarak Kiyarüstemi’nin basın toplantısı tam bir siyasi şova dönüşü. Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’a verilen Altın Palmiye Ödülü de bu ülkede devam eden Batı yanlısı hareketlerin güçlenmesinden dolayı verilen bir siyasi ödüldü” diyerek eleştiride bulundu. Şamaqdari, “İran’da tutuklu bulunan bir yönetmeni jüri heyeti olarak seçip kendisine boş bir koltuk ayırma bu festivalin bir siyasi festival olduğunu göstermektedir” dedi. (aa)