Cervantes Tarlabaşı'nda

Beyoğlu Tarlabaşı'nda kurulan İstanbul Cervantes Enstitüsü, Başbakan Ecevit ve İspanya Başbakanı Aznar tarafından törenle açıldı.

Beyoğlu Tarlabaşı'nda kurulan İstanbul Cervantes Enstitüsü, Başbakan Bülent Ecevit ve İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar tarafından törenle açıldı.
Ecevit ve Aznar açılışının ardından Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İstanbul Valisi Erol Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile birlikte enstitüyü gezdi. Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Ecevit, Türkiye için büyük bir önem taşıyan enstitünün açılışını gerçekleştirmekten onur duyduğunu dile getirerek, "Serüvenler ile dolu bir hayat geçiren Cervantes'in büyük bir hayal gücü vardı. Ama bir gün İstanbul'da bir enstitüye adının verileceğini hayal bile edemezdi herhalde" dedi.
Ecevit, İspanya'nın önemli bir kültür birikiminin yanı sıra İslam kültürüne de katkısının büyük olduğunu işaret ederek, şunları söyledi:
"Bu enstitünün kurulmasıyla iki kültür arasındaki alışveriş daha da genişleyecek. Bu enstitü ile gelişecek olan iki kültür arasındaki ilişkinin dünya barışına da katkıda bulunacağına inanıyorum."
İspanya Başbakanı Aznar da, her zaman için tüm yollar arasında bir köprü ve kavşak
vazifesi görmüş İstanbul gibi bir şehirde böyle bir enstitü kurmanın önemine değinerek, "Bugün bu şehirde İspanya'ya kadar uzanan, Kanada ve Antartika arasındaki Latin Amerika'ya kadar yol veren yeni ve uzun bir köprü kuruyoruz" diye konuştu.
"Bir lisan bir insan" sözünü hatırlatan Aznar, yakın gelecekte İspanya'da da Türk dilini yaymayı amaçlayan bir merkezin açılmasını dilediğini söyledi.¶
Başkanlığını Jon Juaristi'nin üstlendiği Cervantes Enstitüsü'nde, İspanyolca dil kurslarının yanı sıra çeşitli konferanslar, sergiler ve kültür etkinlikleri düzenlenecek.