Çete yeniden işbaşında!

'Dört kafadar' Atlantik'in öbür yakasından kalkıp gelene kadar, 'rüyaların ülkesi'nde şov dünyasının kralları, genci yaşlısı demeden kadınların akıllarını başlarından alan onlardı.

İSTANBUL - 'Dört kafadar' Atlantik'in öbür yakasından kalkıp gelene kadar, 'rüyaların ülkesi'nde şov dünyasının kralları, genci yaşlısı demeden kadınların akıllarını başlarından alan onlardı. Yedikleri içtikleri ayrı gitmiyordu. Beraber film çeviriyor, şov yapıyorlardı. 'Cool'dular. İpin ucunu kaçırdıkları da oluyordu. Ama sesleri de hiç fena sayılmazdı. Şimdi onların yaptığı müziğe 'easy listening' diyorlar, ama zamanında yürekleri en çok onların sesleri, şarkıları okşuyordu.
Efsaneye göre meşhur 'çete'nin adı, Humphrey Bogart'ın, en az kendisi kadar karizmatik karısı Lauren Bacall'dan çıkmış. ("Şuraya bak! Aynen Allah'ın cezası bir sıçan kulübü (Rat Pack) gibiler.") Bogart, bu dünyadan göçtükten sonra 'sıçan kulübü'nü Frank Sinatra devraldı ve onu, bugün bildiğimiz noktaya getirdi. Yanında Dean Martin, Sammy Davis Junior, Peter Lawford ve Joey Bishop ile...
Bu, 'nostalji rüzgârının' sebebine gelince, siyah-beyaz yılların tartışmasız en parlak yıldızları, Sıçan Kulübü'nün elebaşları Frank Sinatra ve Dean Martin'in tüm klasiklerini bir araya getiren best of derlemelerinin art arda yayımlanması.
Sinatra ve Martin külliyatı
'Çetebaşı' Frank Sinatra'nınki 'The Platinum Collection' adı altında piyasaya sürüldü 'I've Got You Under My Skin'den '(Love Is) Tender Trap'e, 'Chicago'dan 'As Times Go By'a, 'From Here To Eternity'den 'You Make Me Feel So Young'a kadar üç CD'de bir araya getirilmiş tam 42 şarkı... Dean Martin'in best of albümünün adı ise 'Dino: The Essential Dean Martin'. 1964'ün Ağustos'unda 'dört kafadar' Beatles'ın 'A Hard Days Night'ını zirveden indiren 'Everybody Loves Somebody', 'That's Amore', 'Ain't That A Kick In the Head', 'Little Old Wine Drinker Me' ile 'Sway' de dahil 30 parça...
Bir diğer Rat Pack üyesi Sammy Davis Junior'lı toparlama 'Introducing The Rat Pack' çıktı. 'Introducing The Rat Pack'te de hem Sinatra, hem Martin hem de Sammy Davis Junior klasikleri bir araya getirilmiş. Üç CD, 60 parça da bu toparlamada yer alıyor. Her biri külliyat gibi. Yeni başlayanlar, arşivinde eksiği olanlara duyrulur! (Kültür Sanat)
The Platinum Collection/Sinatra/EMI
Dino: The Essential/Dean Martin/EMI
Introducing The Rat Pack/Dean Martin, Sinatra, S. Davis Junior/Equinox Music