Çevre yarışı sona erdi

Kuşadası'nda bu yıl ilki yapılan Altınkıyı Kısa Film Festivali pazar akşamı sona erdi.
Haber: GÜL ALTAN / Arşivi

KUŞADASI - Kuşadası'nda bu yıl ilki yapılan Altınkıyı Kısa Film Festivali pazar akşamı sona erdi. Konusu 'çevre ve kültür' olan festivalde gösterilen kısa filmler, insanoğlunun 'tükenmez bir kaynak' olarak gördüğü, yüzyıllardır hor kullandığı doğayı anlattı seyirciye.
Bir 'milenyum çocuğu'nun gözüyle Boğaz'ın geçmişine ve bugününe bakan Zarife Öztürk'ün 'Çocukluğum Boğaz'da Geçti'si kurmaca ve M. Sadık Aslankara'nın Toroslar'dan doğa manzaraları sunan
'Toroslarda Bir Derin Dolambaç'ı ise belgesel dallarında ödüle değer bulundu. Oğuz Makal, Alin Taşçıyan, Binnur Kılınçkaya,
Mehmet Açar ve Vural Çavuşoğlu'ndan oluşan seçici kurul 'Düşümce' ve '3 Kıtada Devri-i Âlem' filmlerini de özendirme ödülüne değer buldu.
Popülerleşen bütün tatil yörelerinin karşılaştığı 'betonlaşma' tehdidine karşı savaşan Kuşadası Belediyesi'nin büyük desteğini gören, Değişim Medya ve Sanko Holding'in sponsorluğundaki festival süresince, TRT için çekilen 'Yeni Dünya-Suya, Toprağa, Havaya ve Ateşe', 'Nâzım Hikmet Şarkıları' ve 'Tuncel Kurtiz Belgeseli' gibi önemli yapımlar seyirciyle buluşma imkânı buldu.
Festivalin en çarpıcı etkinliği ise kuşkusuz 'Medya, Kültür İlişkileri' konulu paneldi. Seçici kurulun konuşmacı olarak katıldığı panelde, günümüzde esiri olduğumuz popüler kültür üzerinde duruldu. Görsel ve yazılı basında 'gerçek anlamda' kültür ve sanata ayrılan bölümlerin azalmasıyla entelektüel insanların, artık medyadan asla 'doyum alamaz' hale geldiği bir kez daha vurgulandı. 'Çevre ve de kültür elden gidiyor' diye hayıflanmak yerine birilerinin küçük de olsa duyarlı bir topluluğu aynı ortamda buluşturması yaşanan hatalar zincirine 'dur' demek için bir başlangıçtı aslında.