@ErkanAktug

Ceylan'dan aşk üzerine

'Uzak'ın uluslararası başarısından sonra artık tüm dünyada yeni filmi merakla beklenen 'auther' yönetmenlerden biri Nuri Bilge Ceylan. Uzun süredir senaryo üzerinde çalışan Ceylan...
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - 'Uzak'ın uluslararası başarısından sonra artık tüm dünyada yeni filmi merakla beklenen 'auther' yönetmenlerden biri Nuri Bilge Ceylan. Uzun süredir senaryo üzerinde çalışan Ceylan, yakında hem kamera arkasına hem de kamera önüne geçmeye hazırlanıyor. Kamera önüne, çünkü 'İklimler' adını taşıyan filminde Nuri Bilge Ceylan, 'Uzak'ta da oynayan eşi Ebru Ceylan'la birlikte başrolü paylaşacak. Çekimlere başlamak için kar yağmasını bekleyen Nuri Bilge Ceylan, muhtemelen aralık ya da ocak ayında 'Motor' diyecek.
Kadın-erkek ilişkileri, daha doğrusu aşk üzerine bir film olacak 'İklimler'in çekimleri İstanbul'un yanı sıra Ağrı ve Kaş'ta yapılacak. Genellikle üç-beş kişilik set ekibiyle çalışmayı tercih eden Ceylan, bu kez işi biraz büyütüyor. Bütçesi 1 milyon doları aşacak film, Türkiye-Fransa ortak yapımı olacak. Eurimages'ın 200 bin avro (euro) destek vereceği filmin Fransız ortağı, 'Uzak'ı Fransa'da gösterime sokan Pyramide Production. 'İklimler'in Türk ortağı ise Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Hiçbiryerde' adlı filmlerine de yapımcı olarak imza koyan Zeynep Özbatur, yani Go Production. Ceylan, görüntü yönetmenliğini de önceki filmlerinde olduğu gibi yine kendisi üstlenecek.
Çok özel bir kamera: HD
'İklimler'in önemli bir özelliği ise Avrupa'da sadece sekiz adet bulunduğu söylenen HD (High-Defination) adlı çok özel bir dijital kamerayla çekilecek olması. Görüntü kalitesiyle filmi aratmayan ve çekimler sırasında olsun, kurgu ve post-prodüksiyon sırasında olsun yönetmene pek çok avantaj sunan HD kamera Türkiye'de sadece İmaj Stüdyosu'nda bulunuyor. İmaj Stüdyosu, HD kameranın yanı sıra teknik desteğini de Ceylan'dan esirgemeyecek.
Çıtayı hep yüksek tuttu
Nuri Bilge Ceylan'ın başarılarla dolu sinema serüveni 1995 yılında 'Koza' adlı kısa filmle başladı. Ankara Film Festivali'nin açılışında gösterilen 'Koza', Cannes Film Festivali'nın kısa metrajlı yarışma bölümüne Türkiye'den kabul edilen ilk film olmuştu. Ardından gelen 'Kasaba', Berlin Film Festivali'nden Caligari Ödülü'yle dönmüştü. 1999 yapımı 'Mayıs Sıkıntısı', Berlin'de Altın Ayı için yarışmış ve ulusal/uluslararası pek çok ödülün sahibi olmuştu. Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü kazanan 'Uzak' ise Nuri Bilge Ceylan adını dünyaya ezberletti. Film, aralarında Fransa ve İngiltere'nin de olduğu birçok ülkede gösterime girdi, hayli olumlu eleştiriler aldı.