Çeyrek asırlık genç virtüöz

Lahana çorbası, makarna, 'karbonhidratlarla proteinleri karıştırma'... Nasıl, yöntemi n'olursa olsun her diyetin hafta başında başlaması 'gerekiyorsa', her yıl sonunda da oturulur bir sonraki yılda 'yapılacaklar'ın listesi çıkarılır.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Lahana çorbası, makarna, 'karbonhidratlarla proteinleri karıştırma'... Nasıl, yöntemi n'olursa olsun her diyetin hafta başında başlaması 'gerekiyorsa', her yıl sonunda da oturulur bir sonraki yılda 'yapılacaklar'ın listesi çıkarılır. Âdettendir. Ünlü Rus kemancı Maxim Vengerov'un da bir '2005'te yapılacaklar' listesi var. Ama Vengerov'unki, bizim gibi 'sıradan insan'ın bünyesinin kaldırabileceği türden değil.
"2005, benim için yoğun bir yıl olacak. Ancak önceki yıllarda olduğu gibi 100-130 yerine sadece 20 konser vereceğim. Caz doğaçlamaları üzerine çalışacağım. Mozart'ın eserleri ve hayatı ile ilgili araştırma yapacağım," diyen Vengerov, 2005'te kendine daha çok zaman ayırmayı planlıyor: "Fransızca, İtalyanca ve tango öğrenmek, ayrıca eğlenmek istiyorum. Bir hafta boyunca Harley Davidson ile Amerika'yı dolaşacağım."
Vengerov'un yalnızca önümüzdeki yılda değil, 2006'da yapacakları da şimdiden belli. 2006'nın üç önemli bestecinin -Schumann, Mozart ve Şostakoviç'in- ölüm/doğum yıldönümleri olduğunu belirten Rus kemancı, 2006'da onların eserlerini seslendireceğini söyledi. Ayrıca Mozart'ın eserleri ve hayatı üzerine yapacağı araştırmasını üç CD'lik bir kayıtla taçlandıracak.
1974'te Batı Sibirya'da Novosibirsk'te dünyaya gelen Vengerov, beş yaşından beri sahnede. New York, Moskova, BBC gibi ünlü filarmoni orkestralarına solist olarak eşlik etti.
Gramophone dergisi tarafından 1994'te 'Yılın Genç Sanatçısı' seçildi. Aynı dergi bir sene sonra Vengerov'un Şostakoviç ve Prokofiev'in keman konçertolarını seslendirdiği kaydını 'Yılın CD'si' seçti. Aynı kayıtla 'En İyi Klasik Albüm' ve 'En İyi Orkestra Eşlikli Solist' dalında Grammy ödülüne değer görüldü. 30'una gelmeden keman repertuvarının her köşesini fethetmesi de 'cabası'!
UNICEF'in Müzik Elçisi
Vengerov ayrıca 1997 yılından, yani 23 yaşından beri UNICEF'in Müzik Elçisi unvanıyla Uganda'daki çocuk askerler, Harlem'de elverişsiz koşullarda yaşayan çocuklar, Tayland'daki uyuşturucu bağımlısı çocuklar ve Kosova'daki savaş mağduru çocuklar için konser verdi.
"Annem bir çocuk korosunun şefiydi. Ayrıca bir yetimhanenin yöneticisiydi. Pek çok çocuğu sokaktan kurtardı, onlara müziğin kapılarını araladı. Annemden çok şey öğrendim, başta da müziğin insanların hayatındaki rolünün ne kadar önemli olduğunu" diyen Vengerov çalarken çocuklara ümit ve devam etmek için ceraset vermek istediğini söyledi.
"Harika bir müzisyen" dediği Fazıl Say ile de aynı sahneyi paylaşan Vengerov, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın geleneksel 'Yeni Yılı Karşılama Konserleri'ne solist olarak eşlik etmek için Türkiye'ye geldi.
Maxim Vengerov, orkestra eşliğinde Beethoven'in Op. 61 re majör keman konçertosunu seslendirecek. Programda ayrıca Strauss'un 'Don Juan' ve Çaykovski'nin 'Francesca Da Rimini' isimli yapıtı bulunuyor.
İstanbul konserlerinden sonra geçirdiği yoğun yılların acısını Say'ın evinde vereceği bir partiyle çıkaracak olan Vengerov ile ettiğimiz sohbeti, onun yeni yıldan neler beklediğini bizimle paylaşmasını isteyerek bitirdik: "Dünyayı, yaşamak için daha iyi, güvenli bir hale getirmeliyiz."
Solist olarak Vengerov'un eşlik edeceği Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, bugün saat 20.00'de Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde, yarın saat 20.00'de Lütfi Kırdar Konser Salonu'nda. Biletix Tel: 0216 556 98 00Keman 280 yıllık, aman dikkat!
Maxim Vengerov, 1723 yılında Cremona'da Stradivari'nin yaptığı ve ünlü kemancı Kreutser'e ait kemanla çalıyor. İstanbul konserlerinde de o kemanla çalacak olan Vengerov, fotoğraf çekimi sırasında enstrümanı konusunda ne kadar hassas olduğu gösterdi! Muhsin, aklındaki pozu tam olarak tarif etmek için kemana dokunmak istedi, ancak Vengerov başını 'Aman ha!' dercesine sallayarak engel oldu.