Ceza sahasında rap var

Her şey 'Rapstar' albümüyle gündemde olan Ceza ile röportaja gittiğimizde oldu! Ceza'yla Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilecek bir röportaja imza attık.
Haber: MÜJDE YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Her şey 'Rapstar' albümüyle gündemde olan Ceza ile röportaja gittiğimizde oldu! Ceza'yla Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilecek bir röportaja imza attık. Unkapanı İMÇ'deki Hammer Müzik'te buluştuk. Ceza, bol şortu, sırt çantası ve yanında kendisine iki beden büyük gelen tişörtlü, 'aynı model' arkadaşı Fuat'la (o da rap'çi) geldi. Öyle 'ünlü kaprisi' yapacak birisi olmadığını önceden kestirdiğimiz Ceza'yla dünyanın en hızlı röportajını yapma şerefine nail olduk. Sorularımıza flex (hızlı yapılan rap tekniği) cevaplar veren Ceza ile rekordan rekora koşuyorduk. 15 dakika dolmadan dokuz soruyu yanıtlayan Türkçe rap'in gündemdeki ismi Ceza, yaptığı işin hakkını gündelik hayatında da verdiğini bize ispatlamış oldu!
'Rap için zaman gerek'
Gerçek ismi Bilgin Özçalkan olan 28 yaşındaki Ceza, Türkiye'de rap'a olan ilginin gözle görülür bir şekilde arttığını ancak aşılması gereken daha çok nokta olduğunu söyledi: "Arkamıza dönüp baktığımızda kat ettiğimiz yolu görüyorum. Oldukça iyi yerdeyiz ama henüz olması gerektiği yerde değil. Biraz daha zaman gerek". Sınıfın çalışkan, hırslı öğrencisi edasıyla işini sahiplenen ve kendini Türkiye'deki rap müziğini geliştirmeye adayan Ceza, 'Artık olduk biz' dememiz için ne gerekiyorsa saydı:
"Etrafa baktığınızda her yerde rap'le, hip hop'la ilgili materyalleri bulabilmeliyiz. Gençlerin gidebileceği ortak mekânlar, grafiti yapılabilecek yerler, break dans okulları olmalı; gruplar çoğalmalı, rap'in piyasada saygın bir yeri olmalı. Şu anda biz Türkiye'de rap'in yolunu çiziyoruz. Dikkatli adımlar atmaya çalışıyorum. Bu işi önce rap, sonra kendim için yapıyorum."
Candan Erçetin ve Burcu Güneş'le düet yaptığını hatırlatıyoruz. Cümleye 'Popüler işler yapan müzisyenler' diye başladığımız için hemen sözümüzü kesiyor: "Amacım popüler olmak değil. İlk çıkış yaptığım dönemde böyle bir şey yapsaydım o zaman popüler olmak için yapmış olurdum. Yapılan iş sadece iki farklı tarz müzik yapan insanın birlikte çalışmasından başka bir şey değil. Bazı popçu arkadaşlar başarılı olamıyorlar. Türkünün üzerine ritim koyup techno, elektronik oldu diye partilerde çalıyorlar. Dinleyici bunları eleyecektir."
Rap müziğin, Türkiye'de de zamanla kabul edilebileceğini düşünen Ceza, "Rap, 'Türk kültürünü yansıtmıyor' diye bir şey olamaz" diyor. Rock kabul edildiyse, rap de kabul edilir düşüncesinde olan Ceza, "İlk zamanlarda büyük zorluklar yaşadık. Ama bunları kendi içimizdeki problemlerden dolayı yaşadık elbette. Şimdi gümbür gümbür yapıyoruz işimizi. İnsanlar bunu Amerikan emperyalizmi olarak düşünmesinler istiyorum. Bu müzik zaten Amerikan hükümetine bir isyan olarak siyahların yarattığı bir müzik tarzı değil mi? İşte şimdi de bütün dünyaya yayıldı" diyor.
'Konuşan herkes rap yapabilir'
Elektrik idaresinde çalışırken rap yapmaya başlayan Ceza, müziğin kendisi için sadece 'bir uğraş' olmaktan çıktığı anda elektrik işini bırakmış. 'Ekonomik olarak rahatladım' diyen Ceza'nın en büyük emeli ömrünü bu şekilde müzikten para kazanarak sürdürmek: "Küçüklükten beri gerçekleştirmek istediğim ideallerimi yapmam için bana müzik kapılarını açtı."
Genç şarkıcıya göre konuşabilen herkes rap yapabilir. Hatta ona göre konuşmak rap demek. Ancak aradaki farkın altını çizmeden de geçemiyor: "Kolay değil. Bu işi büyülü ve etkileyici bir şekilde yapmak çok önemli. Bir formül gibi düşünmek gerek. İş harf uyumundan başlıyor. Sesli harfle bitirip, sessiz harfle başlamanız gerekiyor. Hece sayısı, cümle uzunluğu ve anlam bütünlüğünü ayarlamak usta bir gitaristin gitarını çalması gibi emek gerektiriyor."
Nefret adlı grubuyla iki albüm yapan Ceza'nın 'Med Cezir'den sonra ikinci solo abümü olan 'Rapstar', çıkar çıkmaz 50 bin satış rakamına ulaştı ki, bu daha başlangıç. 'Ceza sahasına' girmek isteyenler için söylüyoruz; Ceza 19 Eylül 17.00'de (her yaştan insan gelebilsin diye erken) Old City'de bir konser verecek. Ayrıca 3 Ekim'de Prodigy'den önce sahneye çıkacak.
Rapstar/Ceza/Hammer Müzik