Cezaya kızdı: Denizkızı heykeli paramparça!

Cezaya kızdı: Denizkızı heykeli paramparça!
Cezaya kızdı: Denizkızı heykeli paramparça!
Yunan heykeltıraş Karipidis, Sitonia Belediyesi'nin 'Ya cezayı öde ya da heykeli yıkacağız' ültimatomuna Denizkizi heykelini parçalayarak yanıt verdi

RADİKAL - Yunanistan'ın kuzeyindeki turistik Halkidiki yarımadasının Sitonia bölgesinde Kavurotripes sahilindeki ünlü ‘Denizkızı’ heykeli yaratıcısının kurbanı oldu. Hürriyet ’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre, doğa yapısını bozduğu gerekçesiyle 533 Euro para cezasına çarptırılan heykeltıraş heykeli parçaladı.

1997 yılında Kavurotripes sahilinde kendi imkanları ile 6.6 metrelik ‘Denizkızı’ heykelini yapan heykeltraş Dionisios Karipidis, Sitonia Belediyesi’nin birkaç yıl önce ‘doğa yapısını bozuyor’ gerekçesiyle kendisine 533 Euro ceza kesmesine çok kızdı.

Açtığı davayı kaybeden Karipidis, belediyenin “Ya cezayı öde ya da heykeli yıkacağız” ültimatomu üzerine, yazdığı mektupla “Ya 533 Euro’yu ödemeyeceğim, ya da eserimi tahrip edeceğim” diye cevap verdi. Helketraş Karapidis, önceki gün elinde çekiç ile Kavurotripes sahiline gelerek tehdidini gerçekleştirdi. Karipidis önce çırılçıplak soyundu sonra da çok sayıda Yunan ve yabancı turistin gözleri önünde kendi eserini tahrip etti.


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Euro

  ,

  Yunanistan

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  Ünlü

  ,

  doğa