Chicago ritmini hissedeceksiniz!

Chicago ritmini hissedeceksiniz!
Chicago ritmini hissedeceksiniz!
Bu gece Volkswagen Arena'da düzenlenecek dört saatlik müzik maratonu Blues Sessions Istanbul'da sahne alacak gitarist Dave Herrero, performans öncesi sorularımızı yanıtladı.

RADİKAL - Blues’a gönül verenler bu gece (12 Aralık) Volkswagen Arena'da gerçekleşecek ‘Blues Sessions Istanbul’da dört saatlik bir maratona davetli. Gecede çağdaş blues ve soul’u harmanlayan Jimmy Burns, Chicago Blues, Gospel ve Boogie Jazz tarzlarının önde gelen vokalisti, müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve öğretmen Katherine Davis, gitarist Dave Herrero Trio, Chicagolu grup Mississippi Heat ile saksafoncu Sax Gordon ve Berk Arıhan Blues Experience sahne alacak. Türkiye'nin önde gelen yerli caz vokallerinden Elif Çağlar gecede Jimmy Burns ve Katherine Davis ile birlikte Barış Manço ve Özdemir Erdoğan gibi efsane isimlerin parçalarını seslendirecek.
Etkinlik kapsamında, çeşitli uluslararası prestijli organizasyondan ödüllerle ayrılan gitarist Dave Herrero, bas gitarda Ari Seder ve davulda Andrew ‘Blaze’ Thomas ile sahne alacak. Dave Herrero performans öncesi sorularımızı yanıtladı…

Genç yaşınıza rağmen elde ettiğiniz müzik başarısını neye bağlayabiliriz? Blues’a olan tutku mu yoksa aileden gelen bir yetenek mi?
Yaşama duyduğum büyük tutkudan, insanlara değer vermek ve yapıcı düşünceleri tüm dünyaya yayma çabalarımdan kaynaklanıyor olabilir mi? Herrero soyadıyla, bir sürü müzisyen yetiştirmiş bir ailenin mirasçısıyım. Onlar da yaşama tutku ile sarıldılar ve dünyamıza olan sevgilerini hep beslediler.

Blues sizin için ne ifade ediyor? Daha önce bu türü hiç dinlememiş insanlar sizi dinlediğinde hangi duyguları hissedebilir?
Bir genelleme yapacak olursam blues ve müzik, benim için yaşam demek; bizleri birbirimize yaklaştıran sevgi kaynağı demek. Daha güçlü bir iyileştirici hayal edemiyorum.

Türkiye’de daha önce de konser vermiştiniz, nasıl geçmişti?
Son Türkiye turnemiz hayatımda edinebileceğim en inanılmaz deneyimleri kazandırdı. Çok güzel karşılandık. Salonumuz her gece sevgiyle doldu. Ülkenizdeki çok canlı, neşeli ve mükemmel müziksever kitlesinin varlığına tanık olduk. Bu bakımdan, onlar için tekrar sahneye çıkmaktan son derece mutlu ve onurluyuz. Herkese çok teşekkür ediyoruz.

Jimmy Burns ile ‘Stuck in the Middle’ albümünde beraber çalıştınız. Blues efsanesi Jimmy Burns ile çalışmak nasıl bir duygu?
Jimmy ile çalışmak, benim için dünyada tanıdığım en tatlı, en zeki, en yetenekli, alçakgönüllü ve en büyük müzik dehalarından biri ile çalışmak demek. Onunla aynı ortamda olduğum için kendimi her zaman şanslı hissederim. Gerçekten eşsiz bir insan… Her şeyi görmüş geçirmiş biri, acaba yapmadığı bir şey kalmış mıdır hep merak ederim!

Anne Harris ile bir folk/rock/electronika projesi üzerinde çalışıyorsunuz. 2016 baharında yayınlamayı düşündüğünüz  EP’nizde bu projenin etkilerini görecek miyiz?
Anne ile yeni albüm çalışmamız sürüyor, önümüzdeki ilkbaharda piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. Ayrıca adımı taşıyan solo EP üzerinde de çalışıyorum ve onu da ilkbaharda deneme amaçlı olarak sevenlerimize sunacağız. Anne’in misafir sanatçı olarak benimle birkaç kez sahne alacağına eminim. Anne ile çalışmayı çok seviyorum. O benim yaşamdaki olumlu düşüncelerimin ve ilhamımın kaynağı.

Bu geceki dört saatlik blues maratonunda dinleyicileri neler beklediğini sorsak…
Chicago ritmini hissedeceğimiz, enerji dolu harika bir gece olacak!