Chopin ve Schumann eserleri D-Marin'de yankılandı

Chopin ve Schumann eserleri D-Marin'de yankılandı
Chopin ve Schumann eserleri D-Marin'de yankılandı

D-Marin in açılışında Grzegorz Nowak yönetimindeki Royal Filarmoni ye İdil Biret eşlik etti.

Haber: GÖNÜL KOCA / Arşivi

BODRUM - Önceki gece Bodrum’da 200’üncü doğum yıldönümleri olan Chopin ve Schumann’ın eserleri yankılandı. Ünlü piyanistimiz İdil Biret ile şef Grzegorz Nowak yönetimindeki Royal Flarmoni Orkestrası Chopin’in iki numaralı piyano konçertosu ile Schumann’ın piyano konçertosunu seslendirdi. Bütün bunlar bu yıl altıncı kez düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde gerçekleşti.
‘Müzikte Romantizm’ temasıyla düzenlenen festivalin ilk bölümünde ayrıca Royal Filarmoni Samuel Barber’ın ‘Addagio’sunu seslendirdi, ikinci bölümün başında da Nevit Kodallı’ya saygı duruşunda bulunarak Kodallı’nın ‘Telli Turna’sını dinleyicilere armağan etti. 

Kısa süren protesto
Doğuş Grubu’nun kurucu destekçiliğini üstlendiği festivalin açılışına müzik damgasını vurduysa da sadece bunlar olmadı. Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan bir konuşma yaptı, Devlet Opera Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen’e onur ödülü verildi. Ama müzikten ve konuşmalardan önce de festivalin sanat yönetmeni Yücel Canyaran kısa bir açılışı konuşması yaptı. Canyaran, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ’ın önceden yapılmış bir program nedeniyle geceye katılamadığını bildirerek Günay’ın mesajını okurken arka sıralardan protesto sesleri yükseldi. Protesto bir anda heyecan yarattıysa da kısa sürdü. Konseri Yıldız Kenter, Gencay Gürün ve Can Gürzap gibi tanınmış isimler de izledi.
23 Temmuz Cuma akşamı sona erecek festivalde dün gece de Borusan Quartet 19.00’da günbatımı dinletisi sundu, 21.00’deyse Fazıl Say ve Arkaşları ‘Dostlar Gecesi’ başlıklı bir konser verdi. Bu akşamı konsersiz geçirecek Bodrum’da yarın akşam ise 21.00’de solist Çağnur Gürsan’la birlikte İzmir Barok Orkestrası Bodrumlular ve tatilcilerle buluşacak.


    ETİKETLER:

    Ertuğrul Günay