Çifte standart değil Türkçe standart

Çifte standart değil Türkçe standart
Çifte standart değil Türkçe standart

Soldan sağa; Ece Aksoy, Baran Say, Yahya Dai, Derin Bayhan ve Yavuz Akyazıcı.

Yavuz Akyazıcı yeni albümündeki bildik Türkçe pop şarkılarının caz düzenlemeleri, cazseverleri popla, popseverleri de cazla buluşturup müzik aşkımızı tazeliyor
Haber: ERAY AYTİMUR - erayaytimur@yahoo.com / Arşivi

MÜZİK
Yavuz Akyazıcı
Turkish Standarts vol. 1
Esen Müzik


Cazın bir öcü olmadığı söylemiyle onu asıl bizler ötekileştireduralım, caz gitaristi Yavuz Akyazıcı ‘Turkish Standards Vol. 1’ albümüyle ‘Ona öyle demezler’ dedi ve son zamanların en faydalı işlerinden birine imza attı. 17 yıl boyunca yaşadığı New York`tan döndükten ve ilk albümü ‘Gamzelim’i Türkiye ’de yayımladıktan sonra uzun süre dinlenmeye çekilen Akyazıcı zamanını oldukça ilginç bir konsept oluşturmak için değerlendirmiş. Ece Göksu (vokal), Yahya Dai (saksofon), Baran Say (kontrbas) ve Derin Bayhan’dan (davul) oluşan fevkalade ekibi toplayıp Türkçe popun sevilen parçalarını yepyeni düzenlemelerle seslendirmiş. Üstelik bunu, kaliteli gitar tekniğinin ve New York’un farklı underground sahnelerinden fazlaca beslenmiş olmasının cazibesine kapılmadan yapmayı başarmış.
Melodik, armonik ve ritmik zorlamaların tuzağına düşmeyen, yalın ve bir o kadar zengin bir albüm olmuş ‘Turkish Standards Vol. 1’. Ve doğrusu, işin bu kısmı repertuvar seçiminden daha önemli; çünkü listemizdeki parçalar ‘Bu Aşk Fazla Sana’ (Şebnem Ferah), ‘Kek’ (Nil Karaibrahimgil), ‘Romeo’ (Hande Yener), ‘Seni Kendime Sakladım’ (Duman), ‘Sabır’ (Göksel), ‘Canbaz’ (Mor ve Ötesi), ‘Hatıralar’ (Mirkelam), ‘17’ ve ‘Paramparça’ (Teoman) olsa bile mainstream bebop’a burun kıvıran ve rock’u tanımayan bir elde öcüye dönebilirdi. Bu bağlamda albümü seslendiren beşlinin tamamına, bilhassa abartısız scat’lerinden ötürü Ece Göksu’ya ve su gibi akan sololarıyla Yahya Dai’ye çok şey borçluyuz. 

Zevk meselesinden ötesi
Yavuz Akyazıcı’nın Türkçe pop-rock’un sahiplerini markalaştırmış parçaları seçmesi ise sadece zevk meselesi ile açıklanamaz. Zira güçlü olmayan orijinallerle bir ‘standart’ projesine girişmenin imkanı herhalde olamazdı. Tepeden tırnağa beğendiğim albümdeki favorim ise kesinlikle ‘Romeo’ oldu. Çünkü orijinal halleriyle de bir şekilde dinlediğim diğer parçaların yanında duymaya tahammül dahi edemediğim bu parçanın caz cilasından sonra nasıl parladığını görmek benim için zafer kazanmışlıkla karışık bir keyif. Zaten projenin en dikkate değer yanı da bu olsa gerek; cazseverleri pop’la, popseverleri cazla yakınlaştırıp sevdiğimiz müzikle aşkımızı tazelemek. Vol.1 dediğine göre sürecek olması da iyi haber . Yavuz Akyazıcı Project ile ‘Türkçe Standartlar Enstitüsüne’ aynen devam.

*************

TANER BİRSEL’DEN 5 ALBÜM, 5 FİLM TAVSİYESİ

ALBÜM
*Model - Değmesin Ellerimiz
*Bandista - Daima
*Beastie Boys - Hot Sauce Committee Part 2
*Gonjasufi - A sufi and a killer
*Staff Benda Bilili - Tres tres Fort

FİLM
*Serseriler – Yönetmen: Peter Mullan
*Üç – Yönetmen: Tom Tykwer
*Harry Potter Ölüm Yadigarları 2 – Yönetmen: David Yates
*Aşk ve Küller – Yönetmen: Derek Cianfrance
*Aşırıcılar – Yönetmen: Hiromasa Yonebayashi