'Çığlık' rekor fiyata satıldı

'Çığlık' rekor fiyata satıldı
'Çığlık' rekor fiyata satıldı

Norveçli ressam Edvard Munch’un başyapıtı ‘Çığlık’ tablosu, 120 milyon dolara (yaklaşık 212 milyon TL) rekor fiyata satıldı. New York ’taki Sotheby’s müzayedesinde satılan 1895 tarihli eseri kimin satın aldığı ise açıklanmadı. ‘Kaygı’nın modern sembolü olarak nitelendirilen ‘Çığlık’, bir müzayedede satılan en pahalı sanat eseri olarak kayıtlara geçti. Önceki müzayede rekoru ise Picasso’nun 106.5 milyon dolara (yaklaşık 188 milyon TL) satılan ‘Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst’ adlı eseriydi.
40 milyon dolarla başlayan ve yalnızca 12 dakika süren açık arttırmada satılan eser, Munch’un, 1893-1910 yılları arasında farklı malzemelerle yaptığı dört farklı ‘Çığlık’tan, Norveçli işadamı Petter Olsen’e ait olanıydı. Sotheby’s açık arttırmada satılan eserin en renkli ‘Çığlık’ olduğunu duyurdu. Munch’un diğer üç ‘Çığlık’ının ikisi Oslo’daki Munch Müzesi’nde, biri de Norveç Ulusal Sanat Galerisi’nde bulunuyor. Aynı müzayedede Picasso’nun 1941 yılında yaptığı ‘Sandalyede Oturan Kadın ’ tablosu 26 milyon dolara (yaklaşık 46 milyon TL) alıcı buldu.
Dünyanın en pahalı sanat eseri olarak ise Katar Emiri’nin 250 milyon dolara satın aldığı Paul Cezanne tablosu ‘The Card Players’ kabul ediliyor. Gustav Klimt’in ‘Portrait of Bloch-Bauer I’ adlı tablosunun da kozmetik devi Estee Lauder’in patronu tarafından 135 milyon dolara satın alındığı açıklanmıştı.

En pahalı müzayede satışları
Pablo Picasso, ‘Nude, Green Leaves, and Bust’, 106 milyon dolar Alberto Giacometti, L’Homme Qui Marche I, 104.3 milyon dolar Picasso, Garcon A La Pipe, 104.2 milyon dolar Picasso, Dora Maar Au Chat, 95.2 milyon dolar Gustav Klimt, Portrait Of Adele Bloch-Bauer II, 87.9 milyon dolar