Çığrından çıkmış dünyamıza bir davet: Bira Fabrikası

Çığrından çıkmış dünyamıza bir davet: Bira Fabrikası
Çığrından çıkmış dünyamıza bir davet: Bira Fabrikası
Sinema oyuncusu Melis Birkan, Moda Sahnesi'nin yeni oyunu 'Bira Fabrikası' ile uzun süre sonra yeniden tiyatro sahnelerinde. Fildişi Sahilli doğumlu yazar Koffi Kwahulé'in oyunu 'çığrından çıkmış dünyamıza' bir davet...

Asıl dertleri Las Vegas'a gidip çılgınca eğlenmek olan iç savaş galibi iki savaşçı; Yüzbaşı 'Ölümü Sallamaz' ile 'Onbaşı Asalak', işçilere donlarını indirtip içlerinden gözüne kestirdiğini kendine çocuk yapması için ayıran, şimdilerde Moulin Rouge'un baş dansçısı, sekiz aylık hamile 'Patron Beyazbüyü' ve patronun seçimiyle üzerinde hak iddia edemediği bir çocuğu patrona hediye eden, adını patronun taktığı bir işçi olan 'Scwanchen'. Sahnede tiyatro ve sinema seyircilerinin yakından tanıdığı isimler; Necip Memili, Onur Ünsal, Melis Birkan ve Gürsu Gür. Fildişi Sahili doğumlu Fransız yazar Koffi Kwahulé'in karakterleri Moda Sahnesi'nde, Kemal Aydoğan'ın rejisiyle canlanıyor. 

Prömiyeri geçen hafta yapılan Moda Sahnesi'nin 'yenisi' Bira Fabrikası, ekibin cümleleriyle aktarırsak "çığrından çıkmış, çıkarılmış bir dünyayı, kimsenin kendisini temize çekmesine fırsat vermeden herkesin gözüne sokuyor. Kördüğüm olmuş bir dünyanın düğümünü çözüyor..." 


Oyunun yönetmeni Kemal Aydoğan 'Bira Fabrikası' hakkında şunları söylğyor: “Bu oyunu izlemek için insanın bir sıçrama yapması gerekiyor. Güzelliğin değil de gerçekliğin ve içtenliğin devreye girdiği bir oyun. Pamuklara sarılmış bir öykü yerine daha sert bir öykü. Şimdiki seyir geleneklerinde mi gitmek istiyorsun? Alışkanlıklarını kırmak mı istiyorsun? Bu oyun ‘şimdiye kadar olandan çıkabiliriz birlikte’ diyor. Seyirciye ‘her zamanki beklentilerini bırak, gel, bir daha kendini kur, oluştur, sıçra, tuhafın içine gir, tuhafı algılamaya çalış’ diyor. Bu oyun seyiriciyi önemsiyor ve onu etkin konuma taşıyor. Koffi’nin tiyatrosu seyirciyi görüyor.” 

Türkçe'ye Ezgi Coşkun'un çevirdiği oyunun sahne tasarımı Bengi Günay, ışık tasarımı ise İrfan Varlı'nın imzasını taşıyor. Melis Birkan'ın uzun süre sonra tiyatro sahnesine çıkmasına vesile olan oyun 11, 12, 21, 27 Mart'ta 20.30'da Kadıköy'deki Moda Sahnesi'nde izlenebilir.