Çılgın grup Hiatus Kaiyote'yi yakaladık!

Çılgın grup Hiatus Kaiyote'yi yakaladık!
Çılgın grup Hiatus Kaiyote'yi yakaladık!
Garanti Bankası'nın sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında bu akşam Uniq sahnesinde tozu dumana katacağına kesin gözüyle baktığımız Avustralyalı grup Hiatus Kaiyote, Australia in Turkey 2015 etkinlikleri ve Avustralya Büyükelçiliği'nin de katkılarıyla bu gece festivalin kapanış partisinde sahne alıyor. Konserden hemen önce gruba merak ettiklerimizi sorduk. Aldığımız çılgın ve tuhaf yanıtları ise virgülüne dokunmadan aktarıyoruz...
Haber: SARP DAKNİ - daknisarp@gmail.com / Arşivi

Tam üç yıllık bir aradan sonra yeni stüdyo albümünüzü yayınladınız. Peki sizi sahnede görmediğimiz bu uzun aralıkta neler yaptınız?
Nai, düzenli olarak kozalak koleksiyonuyla uğraştı! Onları favori futbol takımının renklerine boyamayı da ihmal etmedi. Perrin atların sütünü sağdı. Simon, dört yapraklı yoncaların peşine düştü ve bulduklarını kara borsada sattı. Bender ise sürekli ağlayıp durdu!

‘Choose Your Weapon’ bu albümde yer alan ilk şarkı. Albümün geri kalanını bu şarkının temsil ettiğini söyleyebilir miyiz?
Bu parça, albümün ‘giriş’ kısmını temsil ediyor. Dolayısıyla onu en başa koymaya birlikte karar verdik.

Bu albümde yeni isimlerle de çalıştığınızı gördük. Bu yeni işbirlikleri nasıl ortaya çıktı?
Albümün prodüktörlüğünü kendimiz üstlendik. Ama bir kaç yeni mühendis ile çalıştık. Ayrıca Miguel Atwood-Ferguson bizim için harika yaylı düzenlemeleri ortaya çıkardı.


Sizi uzun zamandır takip eden hayranlarınız var. Fakat bu yeni albüm sizi yepyeni bir kitleyle de tanıştıracak gibi görünüyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Açıkçası bu durum tam da yazın ortasında suratınızın tam ortasında patlayan güneş ışığı gibi. Ancak kış başlayınca malum yaz mevsimi de biter.

Şarkıları yazdığınız süreçteki duygusal vaziyetinizi de merak etmiyor değiliz. Bu albümü yazıp kaydederken nasıl bir mod ya da ruh halindeydiniz?
Şekerlemenin dozunu kaçırdığında mide ağrısı başlamaz. Bu büyük bir yalan. Böyle bir durumda biri gelip midenizi biraz sıvazlar ve her şey yoluna girer.

Bu albümle ilgili en büyük korkunuz ne?
Basılan tüm kopyaların yılanlar tarafından birer birer yutulması! Her şey bir yana Nai, Lego’larla uğraşmaktan da korkuyor.


Müziğinizle birlikte büyüdüğünüzü, olgunlaştığınızı düşünüyor musunuz?
Bu albümü kaydetme sürecinde hepimiz 30’ar kilo almaya karar verdik. Dolayısıyla yanıtımız ‘evet’.

Sizce eleştirmenler ‘neo-soul’ terimini hatalı mı kullanıyor?
Evet, her zaman. Ancak en büyük hata genellikle ‘smooth jazz’ ve ‘jazz funk’ terimleri üzerinde yapılıyor. Açıkçası Tinsel Goth ya da Girth gibi isimler taşıyan yeni müzik türleri ortaya koyabilmek bizce çok önemli.

Sahnede seslendirmeyi en çok sevdiğiniz HK şarkısı hangisi?
Nai’nin favorisi her zaman Laputa’dır. Zira bu şarkı kesinlikle süper yenilikçi ve büyüleyici. Bun dışında Cinnamon Temple/Cinnamon Toast’u da sayabiliriz. Bu Takamba müziği ve şimşek arasında ince bir çizgide duran yeni bir şarkı.


Hiatus Kaiyote, 2010’ların ilk günlerinde Melbourne’de kuruldu. Tüm bu süreçte müzik endüstrisinin ‘hızlı’ değişimini gözlemleme şansınız oldu mu?

Açıkçası bu konuda çok fikrimiz yok. Müzik endüstisi dünyanın her köşesinde fazlasıyla kafa karıştırıcı bir durumda. Bu işlerin nasıl sürdürülebilir olduğunu açıklamak güç, ama işin içinde para varsa sihir de var demektir.

Bugüne kadar grupla ilgili en gurur duyduğunuz şey ne?
Harry adında sadece 6 yaşındaki İngiliz bir çocuktan ‘By Fire’ EP’sinin inanılmaz bir çizimini almıştık. Harry, gerçekten harikasın!

Hiatus Kaiyote’yi yakın zamanda neler bekliyor?
Bizim için oldukça karışık ve zor bir dönem olacak gibi. Kasım sonuna kadar turnedeyiz. Ağustos ve Eylül başlarında eve yani Avustralya’ya dönüyoruz. Yeni Zelanda, Kuala Lumpur, Hong Kong ve Japonya’nın ardından Ekim ayında ABD ve Kasım ayında Avrupa’da konserlerimiz var. https://www.facebook.com/garanticazyesili

KAPANIŞ PARTİSİ: MICHAEL KIWANUKA, HIATUS KAIYOTE, THEO CROKER
15 Temmuz Çarşamba 19:00, Uniq İstanbul Açık Hava Sahnesi, Uniq İstanbul, Biletler 60 TL / Öğrenci: 45 TL