Çılgınlığa hazır olun

DM. Yani Depeche Mode. 1980'lerin keskin dijital çığlığı... Electro pop'un bu sevilen grubu Türkiye'de de sayıları on binlerle ifade edilen...
Haber: MURAT ŞEKER / Arşivi

İSTANBUL - DM. Yani Depeche Mode. 1980'lerin keskin dijital çığlığı... Electro pop'un bu sevilen grubu Türkiye'de de sayıları on binlerle ifade edilen -ve belki de Metallica kadar geniş- has bir dinleyici kitlesine sahip. Milk ve Babylon'da düzenlenen özel partiler bunun en güzel kanıtı.
Grubun hayranlarını memnun eden bir sürü gelişme var son zamanlarda. 23 Nisan günü Depeche Mode'un yeni single'ı 'Dream On' piyasaya sürüldü ve 14 Mayıs'ta da yeni albüm 'Exciter' yayımlandı. Ama belki de bu yenilik haberlerinin en güzeli, 'Exciter' dünya turnesinin final konserini 30 Ekim 2001 tarihinde İstanbul'da izleyecek olmamız.
Evet, nihayet DM Türkiye'de. 10 Mayıs'ta tüm Vakkorama Mağazaları'nda başlayan DM konserinin bilet satışları, 10 Haziran'a kadar devam edecek. Satışlarda
uzatma ya da konser günü kapıda satışın olmayacağını hemen belirtelim. Bir müjde daha. 'Exciter' turun son konseri olması sebebiyle, konser sonrası, tüm Depeche Mode üyelerinin katılacağı bir parti gerçekleşecek. Yani DM fan'leri efsaneyi yaşamak için ellerini çabuk tutmak zorunda!
Aşkın ve bağlılığın müziği
Aşkın ve onun doğal ürünü bağlılığın müziğini üretmeye girişmek elbette ki fazlasıyla yoğun bazı duyguların söz konusu olabilmesiyle mümkündü. Üstelik herkesin aşktan vazgeçmeye başladığı bir çağda bu işe kalkışmışsanız kimi yoğunlukların daha fazlasına bile ihtiyaç duyabilirdiniz. Ama Martin L. Gore liderliğinde kendini ortaya koyan Depeche Mode isimli oluşumun bazı sıkıntıları hiç olmadı. Çünkü onlar son romantik akımın müjdecisiydiler. 1980'lerle birlikte yok olmaya başlayan şeylerin tam tersi istikametindeydi onlar.
DM, okul arkadaşı üç kafadar Martin L. Gore, Andy Fletcher ve bugün Erasure'dan bildiğimiz Vince Clark tarafından kuruldu. 1976'da başlayan synthisizer ağırlıklı denemeler sonucunda grup Dave Gahan'ın katılımıyla ilk single'ını 1981'de piyasaya sürdü. 'Dreming of Me' isimli single indie listesinde en tepeye kadar yükselebildi. 1981 yılının kasım ayında çıkan ilk albüm 'Speak and Spell' ardından Vince Clark gruptan ayrılarak yerini Alan Wilder'a bıraktı. Yani Depeche Mode, 1982 yılı itibariyle 15 yıl sürecek bilindik kadrosuna kavuştu.
Dave Gahan'ın büyülü sesini, o dönem popüler bir müzik türünden beklenmeyecek kadar keskin elektronik seslerle bir araya getiren Martin L. Gore (grubun tüm söz ve besteleri ona aittir) 80'lerin alternatif krallığının gerçekleşmesini düşleyen kişi olmuştu.
Böylesi dijital bir duygusallığı ve içtenliği kimse ummadığından olsa gerek ki 20 yılı aşacak bir Depeche Mode efsanesi mümkün olabildi. Şaşkınlıkla geçen birkaç senenin ardından kitleler DM'nin ne kadar vazgeçilmez bir şey olduğunu kabullenince grubun ve müziklerinin anlamı birdenbire değişti. DM zamanın dışına taşan bir fenomene dönüştü.
Fanatikleri hayli fazla
Türkiye'de de on binlerce hayranı var grubun. Her albümü korsan kayıtlara rağmen 20 bin civarında satıyor. Bu onların ülkemizde en az Metallica kadar has bir dinleyici kitlesine sahip olduğunu gösteriyor. www.depechemodetr.com grubun en aktif fan kulübü. Gruba duyulan ilginin en güzel kanıtı her ay Milk ve Babylon'da düzenlenen partiler. Hıncahınç dolan, hep bir ağızdan şarkılar söylenen ritüel gibi partiler.
Bu partilerden biri de bugün saat 23.00'te Babylon'da gerçekleşecek 'Depeche Mode New Album Launch Party'. Bir sonraki buluşma haziran ayı içinde Çubuklu Hayal'de gerçekleşecek. Bakalım yeni Depeche Mode albümü 'Exciter', 80'lerde başlayan serüveni 2000'lere ne şekilde taşıyacak? Ama şu kesin ki ekim ayına kadar sürecek yenilenmiş bir DM çılgınlığı yaşayacağız.
Babylon'daki Depeche Mode özel partisi saat 23.00'te başlayacak. Bilgi için Tel: 0212 292 73 68