Çin'in Ai Weiwei yasağı kalkıyor

Çin'in Ai Weiwei yasağı kalkıyor
Çin'in Ai Weiwei yasağı kalkıyor
Çin hükümetinin ünlü muhalif sanatçı Ai Weiwei'ye uyguladığı sansür ve baskı azalmaya başladı. Dört yılın ardından Pekin'de art arda dört sergi açan Ai Weiwei, "Bu ulus, baskıcı olsa da hukukun egemenliğinde daha eşit bir toplum için çalışıyor... Bu, pasaportumu almaya yaklaştığım bir adım ama amaç bu değil" diyor.

Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei, 4 yılın ardından Pekin çağdaş sanat hayatına geri dönmeye başladı. İnternet sitesi Hyperallergic yazarı Laura C. Mallonee’ye göre Çin hükümeti haziran ayından beri başkentte tek başına 4 sergi açan Ai’ye karşı aldığı sansür tavrını hafifletmeye çalışıyor olabilir.
The Art Newspaper’a konuşan Ai “Bu ulus, baskıcı olsa da, hukukun egemenliğinde daha eşit bir toplum için çalışıyor… Bu, pasaportumu almaya yaklaştığım bir adım, ama amaç bu değil. Pasaportum olmasa da ben hala bir sanatçıyım ve iletişim kurmak için interneti kullanabiliyorum” dedi.

ÇİN BASININDA ADININ ANILMASI BİLE YASAKTI
Yeni sergileri devletin onayından geçmiş olsa da sivil polis tarafından ziyaret edildi. Hükümet merkezli gazete The Global Times, Ai’nin sergisini överek bunu ‘Yeni bir başlangıç’ olarak değerlendirdi ve sanatçının politik konulardan uzak durmasını önerdi: “Eğer Ai, Çin toplumunun ufkunu genişletecek ve toplumun modern sanata ilgisini artıracak sanat eserleri üretirse daha anlamlı olur.” Mallonee bunun Ai için her şeyi değiştireceğini söylemek için erken olduğu yorumunda bulundu.

Pekin’deki sergilerinde politik olmayan ve daha çok düşünsel ve görsel işlere öncelik veren Ai’nin esas odak konusu ifade özgürlüğü konusundaki işlerini uluslararası mecrada sergilemeye devam ediyor. Çin Twitter’ı Sina Weibo’yu kullanması yasaklanan Ai’nin 2009 ve 2013 yılları arasında Twitter’a yazdıklarını sergilediği “Bir Arşiv, Doğu’ya Git” sergisi ise hala Avustralya’nın başkenti Sidney’de devam etmekte.

2011’de 81 günlük hücre hapsine mahkûm olan Ai, o zamandan beri kendi ülkesi Çin’de hiçbir gösteri yapamamıştı. Serbest bırakıldıktan sonra pasaportuna el konulmuş ve takip altına alınan Ai’nin Çin basınında adının anılması bile yasaklanmıştı.