Çin'in baş belası Weiwei

Çin'in baş belası Weiwei
Çin'in baş belası Weiwei
Çin'in asi dahisi Ai Weiwei, hükümetle savaşında yeni bir cephe açıyor. Sanatçının Şanghay'daki büyük stüdyosunun yıkılma kararı üzerine, bu hafta sonu sevenlerini '10 bin yengeç' yemeğe davet etti.

 Yıkılacak atölyenin önünde gerçekleşecek ziyafete Çin şarapları eşlik edecek. Şu sıralar Tate Modern’i milyonlarca porselen ayçekirdeği ile dolduran enstelasyonu dolayısıyla Londra’da bulunan sanatçının, ziyafete bizzat katılıp katılmayacağı meçhul. İşin daha ilginci bu atölyeyi yapmasını Weiwei’den Çin Hükümeti’nin istemiş olması.
Sanatçı, küratör, tasarımcı ve aktivist Ai Weiwei’nin hükümetle ilişkisi hep inişli çıkışlı oldu. Ünlü muhalif şair Ai Qinq’in oğlu, son yıllarda hızlı bir yükseliş yaşayan Çin sanatının da en yaratacı isimlerinden biri. Adını büyük enstelasyonları ve düzenlediği sergilerle duyuran sanatçı, Kuşyuvası diye de bilinen Pekin Stadı’nın tasarımıyla dünya çapında tanındı. Hükümetin siparişi üzerine böyle bir projeye imza atsa da muhalif kimliğinden ödün vermedi ve epey ‘başı ağrıdı’. 2008’de Sichuan depreminde kötü okul binaları yüzünden ölen çocukların listesini yayınlayınca, evini basan polisler tarafından dövüldü. Bu yüzden beyin kanaması geçirdi ve Almanya ’da ameliyat oldu. Bu arada bütün internet hesapları resmi hackerler tarafından çökertildi. Ama uluslararası ünü artmaya devam etti.

Sansüre karşı yengeç ziyafeti
Bu arada Çin hükümeti ondan Şanghay’daki yeni ‘ sanat mahallesi’nde bir stüdyo kurmasını istemişti. Şimdi aynı yetkililer bu stüdyoyu ‘kaçak’ ilan edip yıkmaya girişti. Ai Weiwei’de bir twitter mesajıyla hayranlarını stüdyosunda ‘Yengeç festivali’ düzenlemeye çağırdı. Yengeç festivalinin de özel bir analmı var. Şöyle ki: Çince’de tatlısu yengeci için kullanılan sözcük, Çin hükümetinin her tür sansür faaliyeti için kullandığı ‘uyumlu hale getirmek’ sözcüğüyle sesdeş!


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  İnternet

  ,

  Twitter

  ,

  Almanya

  ,

  sanat