Çin'in kuş uçmayan yerleri

Aksiyon tarzı filmleriyle dikkat çeken Japon yönetmen Takaşi Miike, Festivalin 'Genç Bir Yönetmen Mercek Altında' bölümüne beş filmiyle katılıyor.

İSTANBUL - Aksiyon tarzı filmleriyle dikkat çeken Japon yönetmen Takaşi Miike, Festivalin 'Genç Bir Yönetmen Mercek Altında' bölümüne beş filmiyle katılıyor. Miike'nin diğer filmlerinden farklı olarak belgesel tadında çektiği 'Çin'in Kuş İnsanları', bugün 10.30'da Rexx'de gösterilecek. Yönetmenin 'Prova', 'Islak Köpek' ve 'Ölü ya da Diri'si de festivalin son iki gününde izlenebilir.
Takaşi Miike, ülkesi Japonya'da Takeşi Kitano sonrası kuşağın en dikkat çekici yönetmeni sayılıyor. İlk uzun metrajlı filmi 'Çin Mafyası' ile Japon Sinema Yapımcıları Birliği'nce En İyi Yönetmen ödülüne aday gösterilen Miike, kısa zamanda ülkesi kadar dünya çapında da tanındı.
Miike, 'Çin'in Kuş İnsanları'nda ülkenin en uzak kırsal yerleşim yeri, Yunnan'da geçen, hayli etkileyici bir hikâye anlatıyor. Dizüstü bilgisayarları ve ses kayıt cihazlarıyla teknolojinin bağrından kopan üç yolcu, burada çocuklara uçma dersi veren mavi gözlü genç kızın olağanüstü gizemiyle tanışıyorlar. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  İstanbul

  ,

  Çin