Çinli 'Kahraman' ABD'yi fethetti

Çin sinemasının son yıllardaki en büyük yapımlarından, 2003 Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışan, aynı yıl en iyi yabancı film Oscar'ına aday gösterilen Zhang Yimou imzalı 'Kahraman' (Hero), ABD box-office listesinin zirvesine yerleşti.

İSTANBUL - Çin sinemasının son yıllardaki en büyük yapımlarından, 2003 Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışan, aynı yıl en iyi yabancı film Oscar'ına aday gösterilen Zhang Yimou imzalı 'Kahraman' (Hero), ABD box-office listesinin zirvesine yerleşti. Başrollerinde Jet Li, Tony Leung, Maggie Cheung ile Zhang Ziyi'nin yer aldığı film, ilk üç günde 17.8 milyon dolar hasılat elde ederek, Hollywood yapımı pek çok filmi geride bıraktı. 'Kahraman'da Çin'de merkezi yapıyı kuran Qin Hanedanı'nın lideri Qin Shi Huang'ın öyküsü ekseninde dört savaşçının (İsimsiz, Kırık Kılıç,
Uçan Kar ve Gökyüzü) mücadelesi anlatılıyor.
'Kahraman'la Ang Lee'nin 'Kaplan ve Ejderha'sının benzer tarafları yok değil. İkisi de öyküsünü Uzakdoğu dövüş sanatlarına yaslanarak anlatıyor. Ama 'Kahraman'dan Jet Li'ye bakacak olursanız Lee Uzakdoğu dövüş sanatlarını aşk ve bir kızı anlatmak için kullanmış: "Yimou ise dövüş sanatlarını Çin kültürünü ve insanlarını anlatmak için kullanmaya çalıştı."
Film, Türkiye'de de geçen yılki filmekimi'nde izleyici karşısına çıkmış, öyküsü kadar Christopher Doyle imzalı görüntüleriyle de beğeni toplamıştı. Quentin Tarantino'nun da kadroda 'sunan' olarak yer aldığı filmin Türkiye'deki ticari gösterim tarihi ise 26 Kasım. (Kültür Sanat)