Cinselliğin sert notaları

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke'nin son filmi 'Piyanist' (Le Pianist) 2001 Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne değer bulundu.

İSTANBUL - Avusturyalı yönetmen Michael Haneke'nin son filmi 'Piyanist' (Le Pianist) 2001 Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne değer bulundu. Film bununla da kalmayarak başrol oyuncuları Isabelle Huppert ve Benoit Magimel'e En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerini de getirdi.
Senaryosu da Haneke'ye ait olan filmde Erika Kohut (Isabelle Huppert), Viyana Konservatuvarı'nda piyano dersleri veren, kırk yaşlarında bir kadındır. Ve son derece katı bir kadın olan annesiyle birlikte yaşamaktadır. Bu durum onun katı ve sert bir cinsellik geliştirmesine sebep olmuştur. Erika gizlice porno filmler izlemekte, röntgencilik yapmakta ve kendine mazoşistçe zarar vermektedir. Bir gün piyano öğrencilerinden biri, onu baştan çıkarmaya karar verir...
TÜRSAK Vakfı'nın Fransız Kültür Merkezi ve Belge Film işbirliğiyle Türkiye'de gösterimini gerçekleştirdiği 'Piyanist', beyazperdeye Elfriede Jelinek'in aynı adlı romanından uyarlanmış. Yönetmen Haneke, filmini 'Çok yoğun çağrışımlarla dolu, psikolojik açıdan büyüleyici bir hikâye' diye tanımlıyor. (Kültür Sanat)