Çıplak politikacılar 15'lik kızlara karşı!

Çıplak politikacılar 15'lik kızlara karşı!
Çıplak politikacılar 15'lik kızlara karşı!
Çalışmalarını Amsterdam'da sürdüren ikili Pınar&Viola, politik seks skandallarını merkeze aldıkları koleksiyonlarıyla Pilevneli Project'te
Haber: NEYLAN BAĞCIOĞLU / Arşivi

Sanatçı ikili ilk defa, Amsterdam’daki Sandberg Institute’de yüksek lisans yaparken tanışıyor. Pınar, süsleme ve dekorasyonun baş tacı edildiği, üzerine methiyeler düzüldüğü bir kültürden gelirken, Viola, dekorasyonun neredeyse küçük görüldüğü, lüzumsuz kabul edildiği bir kültürden. Beraberliklerinde ise Pınar düzen, denge ve anlam peşindeyken Viola, Bülent Ecevit fotoğraflı çay setleri, halk pazarı kumaş desenleri ve kuaför ilanlarını kovalıyor. İlham aldıkları kişiler arasında, Andrej Pejic, Snooki, AK Parti Çeşme Belediye Başkan adayı, Mehmet Ali Gökçeoğlu, Justin Bieber, Michael Jackson, Mama Benz, Aynouk Tan ve Mona Lisa gibi aşırı uçlardan ve tarihten kişilikler yer alıyor.
İkili, bir yandan grafik tasarım işlerini sürdürürken, bir yandan da her sene ticari olmayan bir koleksiyon tasarlıyor. Güncel olaylara dayanan, kurguladıkları sofistike, radikal-fantazi hikâyeleri sunan yüzeyler yaratıyorlar. Çalışmalarının haute-couture’ü olan bu koleksiyonlar, bağımsız, şehvetli ve politik görsel eleştiri yönleriyle sanat çevrelerinde büyük ilgi görüyor. Ofisleri Amsterdam’da olsa da iş gereği sürekli seyahat eden ikili kendi deyişleriyle ‘ İstanbul ile flört etmeye’ bayılıyor. Bu flörtün son meyvesi olan koleksiyonu görmek için yapmanız gereken 22 Eylül’den önce Pilevneli Project’e uğramak... 

Üçüncü ‘‘Scandal Aqua Ecstatic Surface’ koleksiyonunuzu Pilevneli Project’te açıyorsunuz. Nasıl gelişti bu proje? 
Pilevneli Project’te tanıttığımız üçüncü koleksiyonumuz ‘Scandal Aqua’, son zamanlarda özellikle yurtdışı gündemini meşgul eden politik seks skandallarından ilham alıyor. Politika ile medya arasındaki çizginin iyice inceldiğini, politikacıların fiziksel yetenekleriyle halkı eğlendiren bir çeşit çağdaş gladyatörlere dönüştüğünü; okuyucunun da skandal ve sansasyon arasında habere ayıracak dikkatinin kalmadığını fark ettik. Politik seks skandallarının, uzun zamandır bizi kendisine çeken birçok farklı konuyu barındırması ve yarattığı darbe etkisi, son koleksiyonun konusu oluşunu kaçınılmaz hale getirdi. 

Siyaset, kültür ve ekonominin ikiliklerine, ‘güzel’ ve ‘çirkin’ine değiniyorsunuz. Çirkini tahmin edebiliyorum ama ‘güzel’ nedir? 
Güzellik derken, ahenk içerisinde kibar detaylara bürünmüş, zarafetli güzellikten bahsetmiyoruz. Sorgulanmaya açık olan güzelliğin taraftarıyız. İşlerimizi betimleyen sıfatları seçerken çirkin veya güzel yerine monstrous (korkunç) ve sexy’yi (seksi) kullanmayı tercih ediyoruz. İnsanoğlunun düalistik tabiatı ve hiç tükenmeyen çaba ve istekleri bizi cezbediyor. Bizim için politikadaki güzellik direnmeye dayanıyor. Cinsiyet ayrımı ve ırkçılığa karşı hiç bitmeyen ütopik mücadeleleri de bizi büyüleyen ‘güzellikler’ arasında. İşlerimiz, bu örnekleri görsel besteciler olarak görüyor, bu özgürlük savaşçılarının görsel ifadelerine odaklanıyor. 

Batı kültüründe insanlarda genel bir ilgisizlik sezinlendiği belirtiliyor. 
Pınar&Viola olarak sosyal bağları kuvvetlendirmek için tasarlanmış araçların politik bağlamdaki 
kullanımıyla ilgileniyoruz. Facebook’ta ilkokul arkadaşlarımızın düğün fotoğraflarını beğenmemizi sağlayan like butonunun, Arap Baharı’nın yayılmasına olan katkısını veya Twitter’daki hashtag sayesinde uzlaşmaya varmayı başarmamızı buna örnek gösterebiliriz. Yarattığımız, çok derin yüzeylerin arkasındaki strateji, ironi ve tutku arasında doğru dengenin sağlandığı; insanlığın akıl almaz arzularının kabul edildiği eleştirel ve popüler retorik.

İnternet üzerinden çıplak poz veren 15’lik kızlar ve siyasetçilerin devrindeyiz değil mi? 
Evet doğru. Bu skandalları, politikacıları elit statülerinden halka yaklaştıran, istemsiz birer strateji olarak görüyoruz. Düz yüzey demokratik internet, politikacıları ve halkı (bu durumda 15’lik kızları) aynı düzleme getirerek, birbirleriyle iletişim kurmalarını hiç olmadığı kadar kolay bir hale getiriyor. İnternetin politik ideolojisini eşitlik olarak düşünürsek, her ikisinin de Twitter’da 140 karakterlik dağarcığı var. Kayırma yok. 

Peki ya yine internetteki kedi furyasına ne demeli? 
LOLCats olarak, 90‘larda superonline saltanatında bize ulaşan, şimdi ise 9gag meme’lerinin babaannesi olan bu kediler günümüzün halk sanatı. Zamanın dantel örtüleri ve bayram mendillerinin bir nevi güncel versiyonları. Bu kedilerle aynı süreçte türeyen gif animasyonları, internette sağda solda çıkan, spam ve benzeri uygulamaları dijital folklor olarak isimlendiriyoruz. Online ve offline seyahatlerimizde biriktirdiğimiz, ecstatic radarımıza takılan ve daha sonra esin kaynağı olan bu dijital folklor parçalarını sergilediğimiz bir bloğumuz var: www.pinar-viola.com/ blog  

Sizin bir de panda projeniz vardı. İlk gördüğümde hayran kalmıştım. Yeni sergideki tavşan bunun devamı mı? 

Sene başında Amerikalı DJ/prodüktör Diplo için yaptığımız ‘Go’ müzik videosunun bir parçası olarak webcam üzerinden çalışan tavşan maskesini tasarlamıştık. Videonun ardından, sene içinde birkaç defa haberleştiğimiz ve işlerimizi çok takdir eden Nicolas Formichetti’ye bir sürpriz yapmaya karar verdik. Kendini ve hayranlarını panda olarak niteleyen, hatta yakın arkadaşı Lady Gaga’yı birçok defa pandaya dönüştüren biri için bir panda webcam maskesi yaratma fikri çok hoşumuza gitti. Tavşan aslında pandanın teyzesi. Pandanın şeker yüzü, hain bakışlı tavşanın popülaritesini katladı. 

Sırada ne var? 

Geleneksel Osmanlı dekorasyonunu, Pınar&Viola’nin sofistike, şehvetli, fakat bir o kadar da politik ve güncel dekorasyonuyla bir araya getirip, İstanbul’da bir saray veya köşkü tasarladığımız yüzeylerle kaplayarak işlerimizde yansıttığımız günümüzün aşırı dozdaki bilgi doyumsuzluğunu, çarpıcı ve radikal bir şekilde ileriye taşımayı arzu ediyoruz.
Pınar&Viola’nın ‘Scandal Aqua Ecstatic Surface Collection 2013 Thrill Seekers Leaked’ başlıklı sergisi 22 Eylül’e kadar Pilevneli Project’te.