Çizgi kahramanlar geliyor

Çizgi roman uyarlamaları, birbirinin benzeri senaryolardan bunalan Hollywood için can simidi. Elbette Hollywood'un çizgi romana sarılması yeni bir şey değil.

İSTANBUL - Çizgi roman uyarlamaları, birbirinin benzeri senaryolardan bunalan Hollywood için can simidi. Elbette Hollywood'un çizgi romana sarılması yeni bir şey değil. Fakat 2000 yapımı 'X-Men'in yapımcısını hayli memnun etmesi ve 2002 yılın-da gösterime giren Sam Raimi imzalı 'Örümcek-Adam'ın inanılmaz rekorlara (tüm zamanların en iyi ilk gün rekoru, 114 milyon dolar) imza atmasından olsa gerek, çizgi roman
uyarlamalarının sayısı son yıllarda iyice arttı. Tüm dünyada 2toplam 94 milyon dolar hasılat elde eden 'X-Men' ve 806 milyon dolar gişe yapan 'Örümcek-Adam'ın devamı gecikmedi. Bu yıl gösterime giren 'Örümcek-Adam 2' de ilki gibi yapımcısını ihya etti. Bu arada hem 'X-Men'in hem de 'Örümcek-Adam'ın üçüncü filmleri yolda...
Hal böyle olunca 'Catwoman'lar (Kedi Kadın), 'Batman'ler, 'Superman'ler durur mu, onlar da beyazperdeye yeniden arz-ı endam etmeye başladı. İş bunlarla kalmıyor tabii. 'Hellboy' 3 Eylül'de Türkiye'de gösterime giriyor. Hemen arkasından da yeni 10 Eylül'de 'Kedi Kadın'ı izleyeceğiz. Ve sonra diğer uyarlamaları. Ünlü sinema dergisi Total Film, çizgi roman uyarlamalarını toparladı, biz de onu Türkiye'ye uyarladık.
Hellboy
Yapımcılar ikincisi için çoktan kolları sıvadı bile ancak bize ilkini izlemek hâlâ nasip olmadı. Kısmetse 3 Eylül'de Türkiye'de gösterime girecek. 'Hellboy'da Nazilerin İkinci Dünya Savaşı'nı kendi lehlerine çevirmek için yaptıkları kara büyüler sonucunda dünyaya getirdikleri cehennem zebanisi Hellboy'un maceraları anlatılıyor. Devam filmini de yönetecek Guillermo Del Toro imzalı 'Hellboy'da Ron Perlman başrolde.
Catwoman
Bob Kane imzalı karaktere beyazperdede daha önce Tim Burton'ın 'Batman Dönüyor'unda Michelle Pfeiffer hayat vermişti. Pitof'un yönettiği 'Catwoman'da ise Oscar ödüllü Halle Berry'yi Kedikadın olarak izleyeceğiz. Sharon Stone ile 'Matrix'in Merovingian'ı Fransız aktör Lambert Wilson, filmin 'kötüler' cephesinde. Yurtdışında hayal kırıklığı yaratan 'Catwoman' Türkiye'de 10 Eylül'de gösterime girecek.
Constantine
'Hellblazer'dan yola çıkan filmde doğaüstü yeteneklere sahip, cehenneme gidip gelmiş dedektif John Constantine'in öyküsü anlatılıyor. Constantine rolünde 'Matrix' serisinin Neo'su olarak iyice serpilen Keanu Reeves yer alıyor. Reeves'in yanı sıra Rachel Weisz'ın rol aldığı ve ABD'de önümüzdeki yıl 11 Şubat'ta gösterime girecek 'Constantine', Frances Lawrence'ın beyazperdedeki ilk yönetmenlik tecrübesi.
Blade: Trinity
İlk iki Blade filminin senaristi David S. Goyer bu kez hem yazdı hem de yönetti. 'Blade: Trinity', 'Batman Begins'in senaryosunu da kaleme alan David S. Goyer'in 'ZigZag'dan sonraki ikinci yönetmenlik tecrübesi. Wesley Snipes bir kez daha 'vampir avcısı' vampir Blade rolünde ve bu kez vampirlerin vampiri Drake'e karşı. Film Amerika'yla aynı gün 10 Aralık'ta Türkiye'de gösterime girecek.
Watchmen
'Watchmen', çizgi roman tarihinin şahikalarından; bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Yazar Alan Moore ve çizer David Gibbons tarafından yaratılan ve 1986'da 12 sayılık mini bir seri olarak yayımlanan 'Watchmen', 80'lerin Amerikası'nda geçiyor. Hükümet için çalışmayı kabul eden birkaçı hariç emekli olmaya zorlanan süper kahramanlar, esrarengiz bir katil tarafından bir bir öldürülüyor. 'Süper kahraman' müessesesine yepyeni bir bakış açısı getiren kült çizgi romanın beyazperde uyarlamasının yönetmeni olarak ilk başta Terry Gilliam'ın adı geçmişti. Fakat, 'Vegas'ta Korku ve Dehşet'le '12 Maymun'un yönetmeni Gilliam 'Watchmen'i beyazperdeye uyarlamayı, çizgi romanın ruhuna dürüst kalınabileceğine inanmadığını belirterek, düşünmediğini söylemişti. 'Pi' ve 'Requiem for a Dream'in yönetmeni Darren Aronofsky, Gilliam ile aynı fikirde değilmiş ki projeyi üstlenmeyi kabul etti. 2005'te gösterime girecek 'Watchmen'in senaryosu, çizgi roman uyarlamalarında tecrübeli bir isme, 'X-Men' serisinin senaristi David Hayter'a emanet. Filmde kimlerin rol alacağı henüz belli değil.
Superman Returns
1990'ların ortasında Superman'in yeniden çekileceği açıklandığında Krypton'lu süper kahramanımızı Nicolas Cage'in canlandıracağı, filmi Tim Burton'ın yöneteceği, senaryosunu da Kevin Smith'in yazacağı söyleniyordu. Ancak hiçbiri olmadı. Son olarak bütçe yüzünden stüdyoyla (Tanrı'ya şükür!) anlaşamayan 'Charlie'nin Melekleri: Tam Gaz'ın yönetmeni McG'nin yerine Bryan Singer geldi. Singer'ın uğruna 'X-Men 3'ten vazgeçtiği 'Superman'de Clark Kent/Superman'i kimin oynayacağı ise belli değil. Film, 2006'da gösterime girecek.
The Punisher
Frank Castle, ailesi mafya tarafından öldürülünce kötülere haddini bildirmeye karar verir. Castle artık, kendi mahkemesinin hem yargıcı hem de jürisi 'Cezanlandırıcı'dır. Jonathan Hensleigh'in ilk yönetmenlik tecrübesi 'The Punisher'ın başrolünde Thomas Jane yer alıyor. Amerika'da 16 Nisan'da gösterime giren filmin Türkiye'deki akıbeti henüz belli değil.
Sin City
Çekileceği açıklanan çizgi roman uyarlamaları içerisinde en heyecan vericisi, gerek yönetmeni gerekse oyuncu kadrosuyla 'Sin City'. Robert Rodriguez filmi, kült çizgi romanın yaratıcısı Frank Miller ile birlikte yönetiyor. Şiddetin kol gezdiği Günah Şehri'nde, öldürülen biricik aşkı Goldie'nin intikamını almak için yemin eden iri cüsseli, acımasız Marv'ın merkezinde yer aldığı üç hikâye anlatılıyor. Mickey Rourke Marv rolünde. Filmde neredeyse her kareye bir ünlü düşüyor. Bruce Willis, Josh Hartnett, Benicio Del Toro, Elijah Wood, önümüzdeki yıl gösterime girecek 'Sin City'de rol alanlardan 'bazıları'. Meksikalı Rodriguez'in 'kankası' Quentin Tarantino'nun da 'konuk yönetmen' kontenjanından filme dahil olması bekleniyor. Daha ne olsun!
Elektra
İlk olarak, 'En berbat çizgi roman uyarlamaları' listesinin zirvesi için Joel Schumacher'ın 'Batman Forever' ve 'Batman& Robin'i ile aşık atabilecek 'Korkusuz'da boy gösteren Elektra, bu kez tek başına beyazperdede. Aralarında '21 Jump Street', 'Baywatch' ile 'X-Files'ın da olduğu TV dizilerinin yönetmeni olarak nam salan Rob Bowman direksiyonun başında. ABD'de 2005'te 15 Şubat'ta gösterime girecek filmde Elektra'yı, 'Korkusuz'da olduğu gibi Jennifer Garner canlandıracak.
X-Men 3
Yeni 'Superman' filmiyle meşgul olan Bryan Singer'dan boşalan yönetmen koltuğu için şu sıralar 'Buffy' ve 'Angel'ın yaratıcısı Joss Whedon düşünülüyor. İlk iki filmden Hugh Jackman (Wolverine), Patrick Stewart (Charles Xavier) ve Sir Ian McKellen (Magneto) üçüncü filmde de rol almak üzere imza atmış. Filmin 2006'nın mayıs ayında gösterime girmesi bekleniyor.
Batman Begins
Gotham'ın koruyucu meleği, Yara-sa Adam 'Memento' ve Insomnia'nın yönetmeni Christopher Nolan'ın ellerinde, beyazperdeye süper bir dönüş yapmak için artık ay sayıyor. Kuzey Amerika'da önümüzdeki yıl 17 Haziran'da gösterime girecek film hikâyenin başına, milyoner Bruce Wayne'in nasıl Yarasa Adam'a dönüştüğüne odaklanıyor. Batman rolünde bu defa 'Amerikan Sapığı'nın yıldızı Christian Bale'i izleyeceğiz. Liam Neeson Bruce Wayne'in akıl hocası Henri Ducard, Gary Oldman polis şefi komiser James Gordon'un gençliği rolünde. Oscar'lı aktör Michael Caine ise sadık uşak Alfred'i oynayacak. Ken Watanabe ve Tom Wilkinson da Batman'in düşmanları Ra's Al-Ghul ve Falcone'u canlandıracak. 'Batman Begins'in teaser fragmanını izlemek için 'www.batmanbegins.com'.
Spider-Man 3
Columbia, üçüncü 'Spider-Man' (Örümcek-Adam) filminin 4 Mayıs 2007 tarihinde gösterime gireceğini açıkladı. İlk ikisinde olduğu gibi üçüncüsünün de yönetmen koltuğunda Sam Raimi oturuyor. Tobey Maguire ve Kirsten Dunst de yeni filmde kamera karşısına geçmek için 'Evet' dedi. Üçüncü filmde 'mahallemizin dostu' Örümcek-Adam'ın ağlarına takılacak muhtemel düşman ise The Lizard; ikinci filmde Dylan Parker'ın canlandırdığı Peter Parker'ın Columbia Üniversitesi'ndeki profesörlerinden Dr. Curt Connors'ın ta kendisi.
(Kültür Sanat)