Cizvitlerin Cravaggio'su İtalya'yı epey karıştırdı

Cizvitlerin Cravaggio'su İtalya'yı epey karıştırdı
Cizvitlerin Cravaggio'su İtalya'yı epey karıştırdı

Yıllardır bir Cizvit kilisesinde duran tablonun Caravaggio ya ait olduğu iddiası tartışılıyor. fotoğraf: reuters

ROMA - Caravaggio’nun yeni bir tablosunu bulmak İtalyanları epey heyecanlandırdı. Hem de Avrupa resminin bu büyük ustasını 400. ölüm yılında özel etkinliklerle anmaya başlamışken.
Geçen hafta Vatikan’ın resmi yayın organı  L’Osservatore Romano gazetesinin yeni bir Caravaggio bulunduğunu duyurmasıyla sanat âlemi hareketlendi. ‘Martyrdom of St. Lawrence’ (Aziz Lawrence’ın şehit edilmesi) adlı tablonun, Cizvit rahipleri tarafından, bu tarikata ait kiliselerden birinde keşfedildiği söyleniyor. Ama, daha ilk günden İtalyan sanat tarihçilerin şüpheli bir tavır alması, hatta bazılarının kesin biçimde tablonun Caravaggio’ya ait olmadığını söylemesi akılları karıştırıyor. Tablonun Caravaggio’nun elinden çıkmış olamayacağı ancak bir öğrencisi tarafından yapılmış olabileceği belirtilirken, kimi uzmanlar kesin bir yargıda bulunmaktan kaçınıyor. Konuyu gazetesinde büyük bir sükseyle yayımlayan Vatikan ise bu gelişmeler karşısında biraz zor duruma düşmüş gibi. Gazete, daha sonra tablonun İtalyan ustaya ait olup olmadığının bilinmediğini yazdı. Cizvit rahipler ise yıllardır kiliselerinde asılı duran tablonun böyle olay olması karşısında şaşkın. 

Tablolarını imzalamazdı
Çeşitli uzmanların inceleyip durduğu tablonun eylülde röntgenle incelenmesi planlanıyor. Araştırmayı yürüten Caravaggio uzmanı Silvano Vinceti, usta ressamın biri dışında hiç bir eserini imzalamadığını bu nedenle de taklitleriyle çok karşılaştıklarını belirtiyor. Tablonun Napoli, Sicilya ve Malta’da kalan Caravaggio’nun takipçilerinden biri tarafından yapılmış olabileceğine de dikkat çekiliyor. İtalyan usta, 1610 yılında Toskana’da ölmüştü. (ap)


    ETİKETLER:

    Roma