Çocuklar için çok renkli bir bienal kitabı

Çocuklar için çok renkli bir bienal kitabı
Çocuklar için çok renkli bir bienal kitabı
İstanbul Bienalleri'nin çeyrek yüzyılı aşan serüvenini anlatan bir çocuk kitabı yayımlandı. Yazar Süreyyya Evren ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer'in hazırladığı 'Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri'nin çizimlerini Kutlukhan Perker yaptı.

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1987 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Bienalleri’nin çeyrek yüzyılı aşan serüvenini anlatan bir çocuk kitabı yayımlandı. Yazar Süreyyya Evren ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in hazırladığı Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri başlıklı kitap çarpıcı çizimleri, uygulamalı bölümleri ve zengin içeriğiyle çocuklar için güncel sanata dair merak uyandırmayı amaçlıyor.

Kitap için 2015 yılına kadar gerçekleştirilen on üç İstanbul Bienali’nde sergilenen çalışmalardan seçilmiş yetmişi aşkın eser Süreyyya Evren tarafından hikâyeleştirildi. Kitabın farklı bölümlerinde bienalin ne olduğundan Türkiye ’de ve dünyadaki bienallere, sanatsal kavramlardan seçilen eserlerin sanat tarihindeki önemine, kullanılan malzemelerden mekân seçimlerine dair pek çok bilgi yer alıyor. ‘Sıra Sende’ başlıklı farklı uygulamalarla okuyucuların etkinlikle etkileşime geçmeleri, sanat eserlerinden yola çıkarak düşünmeleri ve üretmeleri amaçlanıyor. ‘Bienal Çalışanlarını Bul!’ başlıklı bölümde ise bienalin gerçekleştirilmesinde emeği geçen geniş ekibin altı çiziliyor.


Süreyyya Evren ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in hazırladığı, çizimlerini Kutlukhan Perker’in yaptığı ‘Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri’ kitabının yayın koordinatörlüğünü Erim Şerifoğlu üstlendi. Londralı grafik tasarımcımlar Anıl ve Jonathan Barnbrook’un, metni ve eseri tarif eden, anlatan ve ona öykünen yazı karakterleri, renk kullanımları ve eğlenceli tasarımlarıyla, okuma ve izleme süreci keyifli bir oyuna dönüştürülüyor. Kitabın hazırlık aşamasında da pedagog psikoterapist Neval Güven’den pedagojik danışmanlık desteği alındı.

Yediden yetmişe bütün okuyuculara yönelik kapsamıyla Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri kitabı, Temmuz başından itibaren iksvtasarim.com adresinin yanı sıra Yapı ve Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve seçkin kitabevlerinden temin edilebilir.

BİENAL DALGA DALGA
14. İstanbul Bienali için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. 5 Eylül’de başlayacak 14. İstanbul Bienali, Carolyn Christov-Bakargiev tarafından TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla bir dizi işbirliği içerisinde şekilleniyor. 1 Kasım tarihine kadar Karadeniz’den Marmara Denizi’ne ve şehrin iki yakasında 30’un üzerinde sergi mekanıyla şehre dalga dalga yayılmaya hazırlanıyor.

14. İstanbul Bienali'nin küratörü yok!


İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Bienali, geçen bienalde olduğu gibi bu sene de kapılarını ücretsiz olarak açıyor. Bienale çok sayıda kurum, kuruluş, uluslararası fon sağlayıcı ve fon kuruluşları da destek veriyor.

Ayrıntılı bilgi için:
bienal.iksv.org

İstanbul Bienali’ni sosyal medyada takip etmek için:
facebook.com/istanbulbienali
twitter.com/istanbulbienali