Çocuklara bayram fırsatı

'23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' resmi kutlamaların dışında sanatla renkleniyor.

İSTANBUL - '23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' resmi kutlamaların dışında sanatla renkleniyor. Ressam Komet çocuklarla buluşurken, Şehir Tiyatroları da şenlik düzenliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Tiyatroları'nun bu yıl 17'ncisini düzenlediği 'Çocuk Şenliği bugün saat 14.00'te Harbiye Habitat Parkı'nda başlayacak. Şenlik kapsamında bir hafta süreyle minikler, Şehir Tiyatroları'na bağlı sahnelerde toplam 19 oyunu ücretsiz izleyebilecek. Çocuk Şenliği'ne Akbank Çocuk Tiyatrosu, Antalya Belediye Tiyatrosu, İzmit Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, Türkbank Çocuk Tiyatrosu, Mavi Sahne, Karga Çocuk Tiyatrosu, Tiyatrooyunevi, Bakırköy Belediye Tiyatrosu katılıyor.
Ressam Komet de bugünü çocuklar ve tuvallerle kutlayacak. İstanbul Güncel Sanat Projesi ve Dulcinea Sanat Yapım'ın işbirliğiyle hazırlanan 'Komet'li 23 Nisan Resimleri' adlı projenin tasarımı Nadi Güler'e ait. Galatalı çocuklarla birlikte etkinliğe katılmak isteyen çocukların bugün saat 11.00'de Galata Şahkulu Mahallesi'nde hazır olmaları yeterli. Oradan hep beraber, ellerinde tuvallerle yürüyüşe geçecek grup, İstiklal Caddesi'ni aşacak ve Dulcinea'da (Çağdaş Sanatlar İçin Özgür Mekân) sekiz saat boyunca Komet'in tuvalleri üzerinde çalışacak. Bu çalışmalar daha sonra Galata'da açılan 'Oda: Bir Sergi Mekânı' adlı galeride 15 Mayıs'a kadar görülebilecek. Tuvallerin satışından elde edilen gelir ise çocukların eğitimi yararına harcanacak.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin çocuklara baleyi ve operayı eğlenceli bir dille sevdirmek amacıyla hazırladığı Çaykovski'nin 'Fındıkkıran' müzikali ise 28 Nisan'da AKM Büyük Salon'da saat 19.00'da küçük izleyicilerin beğenisine sunulacak. Sümeray Arıman'ın sahneye koyduğu müzikalin başlıca rollerinde Gülgün Polat, Arzu Yüceer ve Perihan Nayır var. (Kültür Sanat)