Çocukluğun soğuk bahçeleri

Çocukluğun soğuk bahçeleri
Çocukluğun soğuk bahçeleri

İstanbul 2010 un düzenlediği etkinlikte Hanif Kureishi, Elif Şafak la birlikte konuştu.

İstancool festivali kapsamında dün, Hanif Kureishi, Nadira Naipaul ve Elif Şafak, farklı kültürler arasında geliştirdikleri yazar kimliklerini anlattılar

İSTANBUL - İstancool festivali, dün İstanbul Modern’de devam etti. Ünlü yazar ve sanatçıları İstanbul’a getiren, İstanbul 2010 destekli festival, Levent Çalıkoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Ardından, farklı kültürler arasında kendi dünyasını kurmuş üç yazarın sohbet ettikleri söyleşiye geçildi. Pakistan kökenli İngiliz yazarlar Hanif Kureishi ve Nadira Naipaul ile Elif Şafak’ın katıldığı söyleşiyi Tarık Günersel yönetti.
İngiliz yazar Hanif Kureishi ‘renkli bir isme sahip beyaz bir çocuk’ olarak büyüdüğünü, 15 yaşından sonra ‘Kimsin, nerelisin?’ gibi soruların ‘başını ağrıtmaya başladığını’ anlattıktan sonra, ‘Bu sorular pek çok kişi için yazarlığın başlangıcıdır’ dedi. Sinema endüstrisi için de çalışan Kureishi, esprilerle yüklü konuşmasında yazarlık süreciyle ilgili olarak da “Arkadaşlar için yazmakla herkes için yazmak çok farklı şeyler. Bir iki hit yakalayabilirsin ama kendine ailene bakacak profesyonel bir uğraş olarak yazarlığı sürekli kılmak zor bir iştir” dedi.
Nobel ödüllü VS Naipaul’le evli gazeteci yazar Nadira Naipaul de, aldığı koyu İngiliz eğitiminden, ailesinin İngiliz kültürü ile İslam arasında kalmasından kaynaklanan çatışmalı anlardan söz etti. Elif Şafak da küçük yaşta farklı ülkeler gezerek büyüdüğünü, yalnız bir annenin yalnız çocuğu olarak hayal dünyasını kendisi için çok önemli olduğunu anlattı. “Hayalgücüm benim için her yere taşıyabildiğim, bana süreklilik katan bir valiz gibi” diyen Elif Şafak, çocuk yaştan itibaren yazmaya başladığını, önce kendisini sonra başkalarını anlattığını anlattı.
İstancool’un dünkü oturumları tanınmış müzisyen Michael Nyman, Oscarlı Precious filminin yönetmeni Lee Daniels ve Gore Vidal’in söyleşileriyle sürdü. Katılımın ilk güne nazaran çok daha fazla olduğu dikkat çekti. Festival, bugün Pera Müzesi’nde saat 13.00’te Özalp Birol, 14.00’te Stephen Frears, 15.00’te Shekhar Kapur, 16.00’da Taner Ceylan söyleşileriyle sona erecek. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Nobel