Çok bildik bir koku...

Çok bildik bir koku...
Çok bildik bir koku...
'Dünyanın En Güzel Kokusu', 70'lerin o ünlü klasiği 'Love Story'nin defalarca kat edilmiş güzergâhı üzerinden ilerleyen, kimi detaylarda farklılık gösteren 'şimdiki zaman' melodramlarından.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

DÜNYANIN EN GÜZEL KOKUSU  
Not: 5/1.5
Yönetmen: Uğur Yağcıoğlu
Oyuncular: Rıza Kocaoğlu, Tuba Ünsal, Burak Altay, Esra Ruşan
Yapım: Türkiye 
Süre: 87 dakika

Hep gülecek değiliz ya, ‘Popüler sinema’ arada bir "Ağlayın" diyor… ‘Dünyanın En Güzel Kokusu’, 70’lerin o ünlü klasiği ‘Love Story’nin defalarca kat edilmiş güzergâhı üzerinden ilerleyen, kimi detaylarda farklılık gösteren ‘şimdiki zaman’ melodramlarından. Filmin ‘şimdiki zaman’a ilişkin söylemi, “Eskiden bu işler böyle miydi, anneler babalar dertsiz tasasız evlenip gider, çoluk çocuk sahibi olurdu. Ama artık öyle mi? İlişkiler tekinsiz, çiftler birbirine güvensiz, yuvalar temelsiz vs.”
Böylesi bir ahval ve şerait içinde, Hakan kısa ilişkilerle gününü gün eden bir erkek ama en yakın arkadaşı konumundaki Derya ise kimseyle çıkmayan, sanki ‘Beyaz atlı prens’ini bekleyen bir kızdır. Günün birinde Hakan, ‘kankası’na “Yalandan evlenip çocuk sahibi olalım, ondan sonra yolları ayırırız” teklifinde bulunur. Karşı taraf başta itiraz etse de sonrasında bu teklif yürürlüğe konulur. Ve birden ‘Kerem ile Aslı’lar, ‘Ferhat ile Şirin’ler standartlarında bir aşk doğar. Ama ya sonrası?..

Uğur Yağcıoğlu’nun yazıp yönettiği filmin öyküsünün matematiği ‘Genel Direktör’ olarak jenerikte yer alan Ömer Faruk Sorak’ın ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ine selamn yolluyor.
Sonuç olarak ilk yarısında diyalogları ve olay örgüsü zayıf ilerleyen, ikinci yarı taşların nispeten yerine oturduğu, teknik açıdan problemler içermeyen ama son derece klişe ve konu itibariyle çok tanıdık özellikler içeren ‘Dünyanın En Güzel Kokusu’, melodramı sevenler için uygun bir fırsat olabilir. Bence filmin en kayda değer yanı özellikle ikinci yarıda açılan Rıza Kocaoğlu’nun samimi ve kendince heyecan içeren performansı.