'Çok canımız yandı ve... acımadı ki!'

'Çok canımız yandı ve... acımadı ki!'
'Çok canımız yandı ve... acımadı ki!'

Kumbaracı50?nin yangın merdiveni renkli kâğıtlarla süslendi.

Haber: GÖNÜL KOCA / Arşivi

İSTANBUL - Kısa bir süre önce ‘Yala Ama Yutma’ oyunuyla ilgili kışkırtıcı haberlerin ardından ‘yangın merdiveni olmadığı’ gerekçesiyle Beyoğlu Belediyesi’nin mühürlediği Kumbaracı50 önceki akşam yeniden açıldı. Daha doğrusu yangın merdiveni açıldı. Bu matrak açılışta aslında bir yangın tatbikatı yapılması planlanıyordu, ama hava yağmurlu olduğu için tatbikat yapılmadı. Yerine kırmızı kurdela kesildi ve renkli kâğıtlarla süslenen kedi merdivenleri, bir dilek tutularak yangın merdivenine bağlandı.
Kumbaracı50’nin kurucusu Yiğit Sertdemir, kurdela kesimini, bu süreçte kendilerine her konuda destek olan Mitos Boyut’un sahibi Yılmaz Ögüt’e bıraktı. Öğüt, “Umarım gerek duyulmaz” sözleriyle kurdelayı kesti.
Yaşanan süreci “Çok yıprandık, bu tiyatroda bulunan arkadaşlarımız çok genç ama çok yaşlandılar. Yokuşun ortasında açılmış bir yerin altından yobazlar, üstünden tiyatrolar, önden ve arkadan da mahalle tarafından sıkıştırılmış olması çok daha büyük bir acının sebebi oldu. 12 Eylül’den beri görülmemiş bir süreç yaşandı. Ama bu tehlikenin başka bir boyutta, başka bir şekilde yaşanabileceğinin unutulmaması gerekir” diye özetleyen Yiğit Sertdemir, sözlerini meydan okuyarak bitirdi: “Çok canımız yandı ve... Acımadı ki! Çoğalmaya devam.”  

Damgacı: Provalara devam
Sertdemir, istedikleri takdirde ‘Yala Ama Yutma’ ekibine kapılarını açık olduğunu da hatırlattı. ‘Yala Ama Yutma’da yeryüzüne inen bir meleği oynayan Ayça Damgacı ise Radikal’e yaptığı açıklamada “Şu anda hiçbir şey düşünmüyorum, sadece provalara devam ediyorum” dedi. Damgacı, oyunun ne zaman izleyici karşısına çıkması planlanıyor sorusunaysa “Çıkmadan haberiniz olur” diye cevap verdi.
Şehsuvar Aktaş, Ayşe Selen, Yılmaz Öğüt, Ragıp Yavuz, Hasibe Eren, Ahmet Rıfat Şungar gibi isimlerin katıldığı ama tiyatro dünyasından çok az kişinin bulunduğu gecede, Kumbaracı50’ye destek veren Vecdi Sayar, Tülin Sağlan ve Bahar Uyandır da destek çivilerini panoya çaktı.