'Çok geç, hepsini yedim'

1997'de çıkan 'Fat of the Land' ve bu albümden çıkan 'Breathe' ve 'Firestarter' single'larıyla tozu dumana katan Prodigy'nin beyni Liam Howlett geçen yedi yılı, muhtemelen, kazandığı paraları saymakla geçirdi.

İSTANBUL - 1997'de çıkan 'Fat of the Land' ve bu albümden çıkan 'Breathe' ve 'Firestarter' single'larıyla tozu dumana katan Prodigy'nin beyni Liam Howlett geçen yedi yılı, muhtemelen, kazandığı paraları saymakla geçirdi. Bu arada bir de, 2002'de, grubun karizmasını alaşağı eden 'Baby's Got A Temper' single'ını çıkardı. Ağustosta yayımlanan 'Always Outnumbered, Never Outgunned' adını taşıyan yeni Prodigy albümü, yedi yıllık 'suskunluğa' noktayı koymuş oldu.
'Always Outnumbered, Never Outgunned'ı Howlett, Keith Flint ve Maxim'siz kaydetti. Flint ve Maxim'in yerine yeni albümde Howlett'a Oasis'ten Liam ve Noel Gallagher biraderler ve Amerikalı aktris Juliette Lewis gibi 'ünlü simalar' eşlik etti. Prodigy yeni albümünün dünya turnesi kapsamında 3 Ekim'de Parkorman'da konser vermek üzere İstanbul'a gelecek. Bunu vesile bilip Liam Howlett'ın İngilizlerin ünlü müzik dergisi Q'ya verdiği söyleşiyi sunuyoruz.
2002 yılında yayımlanan 'dönüş single'ınız 'Baby's Got A Temper' korkunçtu değil mi?
Evet. Kulağa sanki o parçayı yedi yıl önce yapabilir ve 'Fat of the Land' albümünden bir yıl sonra yayımlayabilirdik gibi geliyordu. Parça, daha ilk kayıtları yapılır yapılmaz bayat bir tat vermişti aslında.
2002'deki 'Rehearsing for Reading' albümünün çalışmaları sırasında birbirinizden nefret ettiniz değil mi?
Bir şeyler iyi gitmiyordu, orası kesin. Hatırlıyorum, Keith provalarda 'Bir müzik aleti çalmalıyım' modundaydı. Müzikle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bunu bir olumsuzluk olarak söylemiyorum. Ama gitar öğrenmeye çalışıyordu ve hâlâ öğrenebilmiş değil. Doğru sesi buluyor ama zamanlamayı ve diğer gerekli şeyleri yapamıyor. Diğerleri ne hissetti bilmiyorum ama ben kesinlikle sıkı bir tatile ihtiyaç duymaya başlamıştım.
Yeni yayımlanan albümünüz 'Always Outnumbered, Never Outgunned'da Keith ve Maxim' in yerine Oasis'ten Liam Gallagher ve Juliette Lewis gibi isimlerle birlikte çalıştınız.
Daha seksi bir sese ihtiyacım vardı ve yapmam gerekeni yaptım. Tamam, Liam ile işbirliğimiz vardı, ama diğerleri vokalist değildi. Yalnızca sound ve dokular için varlardı. Juliette'in vokalde olduğu parça eleştirilecektir, çünkü bir oyuncunun müzik projesinde yer almasına şüpheyle yaklaşılır. Ama bu gitarını kapıp sahneye çıkan s*ktiğimin Bruce Willis'i değil ki. Hem Keith ve Maxim ile de görüştüm. Albüm konusunda olumlu düşünüyorlar.
Liam Gallagher'la birlikte çalışma fikri nasıl ortaya çıktı?
Albüm, 2002 yılının sonlarında bir gece, Liam ve ben birlikteyken benim mekânımda şekillendi. Evde sekiz ya da 10 oda olduğu için buraya şato diyorduk. Liam Beatles'a takılıyordu, bense Sex Pistols'a. Red Bull-votka içip kuruyemiş yiyor ve çıkıp üst katı kirletiyorduk. Noel'in albüme bas çalmasıyla çalışma tamamlandı. Yapmak istediğim şey Oasis'i çiğnemek ve Prodigy olarak tükürmekti.
Grubun tipik bir günü nasıl geçiyordu?
2002'nin hemen hemen tamamında 'şato'daydık. Ben, Nat ve yapımcı Neil McLellan birlikte yaşıyorduk. Sabah 10.30'da kalkıyorduk. Stüdyoya girmekten korkuyordum ve bunu saatlerce erteliyordum. Bu arada köpeği bahçede gezdiriyor, camdan dışarı bakıyordum. O sırada oturmuş çikolata yiyip bir şeyler yazmaya çalışıyordum. Akşam saatlerinde oturup James Bond filmlerini izliyordum. Sonra yatağa girip düşünmeye başlardım. Delilik gibiydi ve sekiz ay boyunca her gün bunu yaptım.
Ve yatakta film izlerken albümü yaptınız.
Neil bana stüdyodan dışarı çıkmamı söyledi. Bir laptop satın aldım, melodilerin dökümünü çok pahalı bir müzik programı satın alıp bilgisayara yükledim ve yeniden başladım. Çocukluğumun üç James Bond filmini koyup birkaç bardak şarap içtim. Bu aslında bir terapi gibiydi. Stüdyo benim için bir baskı unsuru, bir hapishaneydi.
Eve bağlılık köreltmedi mi?
Stüdyomun penceresinden dışarı bakarsanız küçük bir gölet, ağaçlar ve etrafta dolaşan bir köpek görürsünüz. Bu size daha sağlam bir şehir müziği yapmak için ilham vermez. Ama bütün bunların altında, hâlâ Public Enemy ve Sex Pistols'ı ilk kez dinleyen aynı çocuğum.
Bir keresinde hayatınızda en çok sevdiğiniz şeyin kokainli seks olduğunu söylemiştiniz.
Çocuklarım var ve bu tarz boklar hakkında konuşmak istemiyorum.
Keith'in afyon kullanmasıyla ilgili bir probleminiz var mıydı?
Hayır. Dalga mı geçiyorsun? Bunu ben de onunla birlikte yaptım. Gerçekten hiç eroin kullanmadım. Artık ottan vazgeçtim. Çünkü işimi yapmama engel oluyordu ve motivasyonumu çalıyordu.
Bir daha dinlemeyeceğiniz bir Prodigy çalışması hangisi?
'Baby's Got A Temper'ı bir daha asla dinlemeyeceğim.
O zaman 'Baby's Got A Temper'ı satın alanlar kopyalarını size getirirse onlara paralarını geri verebilirsiniz?
Hayır artık çok geç çünkü bütün parayı harcadım.
Nereye harcadınız?
Bebeğe. Hastane masraflarına. Bildiğim tek şey yıllardır dinlemediğim ve dinlemek istemediğim. Çünkü çok sıkıcı. (Kültür Sanat)