'Çok özel bir konser olacak'

'Çok özel bir konser olacak'
'Çok özel bir konser olacak'

Juanjo Mena, Bugün farkında olmadığımız bir eser gelecekte başyapıt olabilir diyor.

Bugün İş Sanat'ta sahneye çıkacak İngiltere'nin köklü orkestralardan BBC Filarmoni'nin yeni şefi İspanyol Juanjo Mena, "Fazıl Say'ın besteciliği de yorumculuğu gibi çok güçlü" diyor

Bu sezondan itibaren BBC Filarmoni’nin şefliğini yürütüyorsunuz. Neler hissediyorsunuz?
İngiltere’nin en köklü orkestralarından biriyle müzik yapıyor olmak benim için muhteşem bir deneyim. Müziği yeninden ve yeniden keşfetme fırsatı veriyor. Bunun yanında mümkün olan en iyi müziği üretmek için riskler alma fırsatı da veriyor diyebilirim. 

İş Sanat’ta konserin solisti Sol Gabetta’yla ilgili neler söylemek istersiniz?
Sol Gabetta gerçekten olağanüstü bir çellist… Muhteşem bir müziği ve ifade tarzı var. 

Doğu’dan Batı’ya pek çok orkestrayönettiniz. Sizce orkestralarda geldikleri kültüre göre farklılaşma söz konusu mu? Yoksa hepsi evrensel klasik müzik disiplinine mi sahipler?
Bir orkestrada 90 farklı kişilikle çalıştığınız zaman disiplin yaptığınız işin en önemli parçası haline geliyor. Ancak gerek müzikal gerekse sosyal anlamda her orkestrasın kimliğini ve müziğe yaklaşımını belirleyen elbette kültürdür. 

Hangi bestecileri kendinize daha yakın buluyorsunuz?
Alman besteciler benim müzikal deneyimlerimin biçimlenmesinde oldukça önemlidir. Özellikle de Anton Bruckner’in çalışmaları oldukça önemlidir. Müziğe yaklaşımı oldukça kapsamlıdır ve müziğin tüm evrenini kapsar. 

Fazıl Say’la birlikte de müzik yaptınız, onun hakkında ne düşünüyorsunuz?
Gerçekten iyi arkadaşız. Fazıl Say güçlü bir anlatımla ve samimiyetle müzik yapıyor. Son yıllarda ağırlık verdiği besteciliğini de yorumculuğu gibi çok güçlü buluyorum. 

Şef olarak en çok hangi enstrüman sizi etkiliyor?
Ben hem şarkı söyledim, hem klarnet hem de piyano çaldım. Hepsinin beni çok etkilediğini söyleyebilirim. 

Günümüz bestecileri Bach, Beethoven, Chopin kadar büyük eserler üretemiyor, sizce neden?
Başyapıtlar yaratıldıkları zaman başyapıt olarak seçilmiyor elbette. Bir eserin başyapıt haline gelmesi genellikle eserin yaratılmasından 100-200 yıl sonra gerçekleşiyor. Bu günlerde farkında olmadığımız pek çok eser birkaç yüzyıl sonra başyapıt olabilir. 

Erkek kardeşiniz de bir kontrtenor, aynı sahneyi paylaştınız mı hiç?
Geçmişte birlikte çok sayıda konser verdik. Şu anda çok farklı ve belirgin rollerimiz var. Artık birlikte sahne almamız zor görünüyor! 

İş Sanat’taki konserle ilgili neler söylersiniz?
Türk izleyicilerini gerçekten çok özel bir konser bekliyor. BBC Filarmoni’den dinleyecekleri Mahler’in 5. Senfonisi gerçekten epik bir başyapıt. Bu performansın izleyiciler için gerçekten olağanüstü canlı bir deneyim olacağına inanıyorum. Bu eser oldukça güçlü ve kontrastlarla dolu. Elbette bir o kadar da duygulu bir eser. İstanbullu sanatseverler gerçekten özel bir geceye şahit olacak. 

Ünlü çellist Sol Gabet-ta’nın solist olarak katılacağı şef Juanjo Mena yönetimindeki BBC Filarmoni konseri bugün 20.00’de İş Sanat’ta.