Çok seneler geçti ama...

Ülkemiz topraklarında, henüz 'public-relations' (halkla ilişkiler) denildiğinde sanki küfür etmişsiniz gibi muamele gördüğünüz 1980'li yıllar.

İSTANBUL - Ülkemiz topraklarında, henüz 'public-relations' (halkla ilişkiler) denildiğinde sanki küfür etmişsiniz gibi muamele gördüğünüz 1980'li yıllar. Ve aynı yıllarda bunun bir işkolu olduğu bilgisi de pek yaygın değil. Bu işi memleketimizde yapan nadir isimlerden Hıncal Uluç'un odasına üç delikanlı giriyor.
Konseri Uluç sunuyor
Müzik yaptıklarını ve de bir halkla ilişkiler danışmanına ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. Kollar sıvanıyor bu üç delikanlıyı cümle âleme duyurmak için. Kim mi bu üç delikanlı? Türk müzik dünyasında -günümüzde 'Anadolu rock' gibi türevleri de çıkan- 'Anadolu pop' müziğinin öncüleri Modern Folk Üçlüsü (MFÜ).
Doğan Canku, Selami Karaibrahimgil ve Ahmet Kurtaran tarafından, 1969 yılında kurulan ve ismi günümüzde de anılan nadide gruplarımızdan MFÜ. Bugüne kadar 11 45'lik, altı da albüm çıkaran Modern Folk Üçlüsü'nün vaktiyle Hıncal Uluç'un sunumuyla sahneye çıktıkları 'Bizim Tepe Başı Konseri' Ada Müzik etiketiyle yayımlandı. 1986 yılında gerçekleşen konserin kayıtlarından oluşan ve Uluç'un sunumuyla açılan double CD'lik albümde 'Ayrılık', 'Leblebi', 'İncecikten Bir Kar Yağar' gibi pek çok MFÜ şarkısı yer alıyor. Yanında da MFÜ'yü bugünkü ve de yarınki kuşaklara da tanıtacak Naim Dilmener'in kaleme aldığı geniş bir biyografi ve fotoğraf arşivi içeren bir kitapçıkla birlikte... (Kültür Sanat)